SZTÁROK,HÍREK A NAGYVILÁGBÓL!

SZTÁROK,HÍREK

KARÁCSONYI SZOKÁSOK, KARÁCSONYVÁRÓ
 

Karácsonyi szokások.

A karácsonyi ünnepek kezdete november végére,december elejére esik az eljövetelt és az Úrra való várakozást jelentő adventtel,ami egyben az egyházi év kezdetét is jelenti.Eredete az 5-6. századra nyúlik vissza,amikor heti háromnapos böjttel is megtisztelték.A Szentestét megelőző négy ünnepi vasárnap és szentek névnapjai: András,Borbála,Miklós,Tamás,István,János tartoznak bele.Fenyőágból,szalmából,négy gyertyából díszített koszorút készítenek,majd e gyertyákat az egymást követő négy adventi vasárnap gyújtják meg. 
  
 

 
       
 
A magyar családokban általában a Jézuska,vagy a Télapó hozza a meglepetéseket.
A velünk szomszédos Ausztriában Christkindl,vagyis karácsony szülötte az ajándékhozó. Németországban Weihnachtmann,vagyis Télapó ,Karácsonyapó a "felelős" a csomagok fenyőfa alá "csempészéséért".
Az angoloknál Father Christmasra ,Karácsonyapóra várnak a gyerekek.
A mi szokásainktól eltérően az angol gyerekek nem Szenteste(Christmas Eve),hanem december 25-én reggel kapják meg a csomagokat. A brit mesék szerint a Télapó a kéményen keresztül érkezik és
a kandallóból bújik elő,az ajándékokat pedig egy hosszú,vastag zokniba rejti el.A fenyőállítás tradíciója az angoloknál is Németországból érkezett,míg a Londonban felállított legnagyobb karácsonyfát hagyományosan Norvégiából hozzák.
Svédországban Szenteste a családi vacsora után a hagyomány sze
 rint mindenki egyszerre bontja ki a karácsonyfa alá tett ajándékokat.Itt a Jultomten,vagyis egy manó hozza az ajándékokat.
Finnországban ( ne feledjük,az igazi Télapó ezen a vidéken,Lappföldön lakik)a Télapó nem akkor látogatja meg a gyerekeket ,amikor ők alszanak . A finneknél a Télapó a házba lépve hangosan megkérdezi: "lakik itt jó gyerek?".Az igenlő válasz után a szakállas kosarából kiosztja az ajándékokat. 
Az északi országokkal ellentétben Dél-Európában nem alakult ki jelentős Télapó-kultusz. Olaszországban és Spanyolországban az ajándékozás fő napja nem Szenteste,avagy karácsony napja,hanem Vízkereszt napja,vagy annak előestéje januárban.A gyerekek arrafelé a karácsonyi ünnepkört lezáró Vízkeresztkor várják az ajándékhozót.
Itália több vidékén La Befana,vagyis Vízkereszt szülötte hozza az ajándékokat.Olaszországban újabban ,talán a külföldi hatásoknak is engedve,divatba jött Babbo Natale,azaz a Télapó,aki természetesen 
nem vár januárig az ajándékok szétosztásával.
Spanyolországban kitisztított,kifényesített cipőiket a küszöb elé teszik és abba kapják (a magyar Mikulás szokáshoz hasonlóan) a csomagokat.Ők a napkeleti bölcsektől ,Három királyoktól várják az ajándékot.
Portugáliában O Pai Natal ,Télapó,Karácsonyapó hozza a csomagokat.Különösen Baltasar,vagyis Boldizsár örvend nagy népszerűségnek.Portugáliában is a cipők kerülnek a kandallók mellé (némiképp a brit mintát követve), hogy a kéményen keresztül érkező O Pai Natal  ( vagyis Télapó,Karácsonyapó) titokban abba rejthesse az ajándékokat.Az angol hatást mutatja az is,hogy a portugál gyerekek is csak karácsony első napjának reggelén találhatják meg az ajándékokat.A kisebbik ibériai országban a gyerkőcök egy része a Télapótól,míg másik része Jézustól várja a meglepetést.
Az Amerikai Egyesült Államokban  Santa Claus, azaz a Mikulás rénszarvas szánon érkezik,és az angol mintának megfelelően a kéményen keresztül lopózik be és rejti a fenyőfa alá az ajándékokat.
 
          
              
 
Mióta van karácsony?
 
A keresztények karácsony ünnepe,akárcsak a húsvét,régvolt pogány ünnepek napjára esik.Az egybeesés nem véletlen: míg a húsvétot,Jézus feltámadásának ünnepét egy ősi,tavaszköszöntő termékenységi ünnepre "ültették" ,addig a karácsony több nép életében is Fény,a Nap újjászületésének ideje. A keresztény Európa hagyománya szerint ilyenkor jön a világra a kis Jézus,a " világ világossága" . A pogány ünnepek ilyen való " elfedése"  több célt szolgált.egyrészt elhomályosította az eredeti pogány ünnepet ; másrészt pedig könnyebb átmenetet segített elő : a
megszokott ünnepben ugyanis az ideológia nem, "csak" a szereplők,mitikus figurák változtak meg.
Így történt ez karácsonyunkkal is.
 
 
 
Honnan ered a karácsonyfa?
 
Régi időkbe kell ismét visszanyúlnunk ,holott hazánkba csak a 19.században jön divatba a karácsonyfa állítása. A fadíszítés szokása a germán területekről kerül hozzánk,német közvetítéssel.Hozzájuk pedig régi kelta szokásként érkezett : a fatisztelő kelták naptáruk hónapjait is fákhoz igazították.A december a fenyő hónapja volt.
 
       
 
Miért ég gyertya a karácsonyfán?
 
 December hónap második felére (24-e,25-e)tehető a téli napforduló.Ma már ezt pontosan be tudjuk határolni csillagászati szempontból,de az ősi ünnepeknél egy-két nap eltérés előfordulhat.A téli napforduló idején a Sötétség uralkodik a Fény felett:ekkor köszönt be legkorábban az este.E napot követően azonban a Fény ismét erőre kap,egészen a nyári napfordulóig nyújtva nappalainkat.Így hát nem csoda hogy az újra beköszöntő Fényesség ünnepe lett ez a nap.A keresztény mitológia pedig erre a napra,a Fény ünnepére helyezte az Ő saját fényessége,a Megváltó születésének pillanatát.
 

 
 
 Hogyan készüljünk el időben Karácsonyra?
 
KARÁCSONYVÁRÓ!!

Mindent olyan jól elképzeltél, hogy ragyogó karácsonyi ünnepetek lesz, ki mit kap ajándékba, a lakás feldíszítve várja a gyerekeket, és a vendégeket, a karácsonyfa díszekben pompázik ….. Aztán eljött a nagy nap, 24. reggel azt se tudod hol áll a fejed, mit tegyél, merre fussál?

Ismerős az érzés? Pedig minden évben elhatározod, ez volt az utolsó!

Idén karácsonykor időben el fogsz készülni!

De valahogy mindig közbejönnek apró – cseprő tennivalók, akadályok és mi sem ússzuk meg a karácsonyi kapkodást. Mert amit kigondoltál a másiknak ajándékba vagy elfogyott, vagy kiderül más valakitől éppen azt kap, vagy egyáltalán megváltozott a cél ajándék! A gyerekeket még sem tudod lepasszolni, legalábbis nem abban az időpontban, amikor neked is megfelelne. A fenyőfa sem magától ugrik be a tartóba és hipp–hopp varázsütésre ragyogó, pompázatos karácsonyfává varázsolja magát.

24. reggelén ráébredsz még mennyi a tennivaló! Frissen elkészíted az ételeket, a mosogatnivaló halomban áll, az ajándékot be kell csomagolni, ünnepi terítést az asztalra varázsolni és nem utolsó sorban önmagunkat is „díszcsomagolásba” kellene rakni! Mert szinte mindig magunknak mi vagyunk az utolsók. Fáradtan, kifulladva, de mosolyogva lehuppanunk kis családunk köré és fellélegezhetünk: „ minden kész van! " 

Pedig úgy vágyunk arra, hogy mi is herceg
nők lehessünk legalább ezen az ünnepen, saját „ kis kastélyunkba ”, ahol valóban önmagunk adhatjuk és nem megint a karácsonyi szokások által előírt szabályok szerint végig loholni az ünnepet.

Akár csak az egészségben, az öngyógyításban, itt is elsők kellene, hogy legyünk önmagunknak. 
Az ünnepek lelkünk megnyugvásáról, kinyílásáról, és mások szívének befogadásáról szólnak. Lelkünk nyugodtsága vagy zaklatottsága kihat egészségünkre, úgy vélem sokkal jobban, mintha csupán egészségesen táplálkoznánk. Ha önmagunkkal megteremtjük a harmóniát, a belső lelki békét, tudni fogjuk mit akarunk valójában, mire vágyunk, letisztulnak a gondolataink és tudni fogjuk mi fontos és mi nem.

Az elsők mi magunk legyünk önmagunknak!

Az adventi időszak pontosan erre hívja fel a figyelmet! Megbékélni, megnyugodni, felkészülni, kinyílni. Az ünnep a lélek megtisztulásáról szól, az igaz szeretetről, de nem árt ha kívül is rendbe szedjük magunkat, „ hiszen amilyen a belső, olyan a külső ”, és ez fordítva is igaz.

Külső világunk nagy hatással van lelkünk világára. Minden nő álmodik arról, hogy csinos, kívánatos, és varázslatos legyen. Miért ne lehetne ez így?

Kezdjünk el már most készülődni! Képzeljük el, hogyan szeretnénk látni önmagunkat a karácsonyi ünnepek alatt! Tudom, sok nő egyszerűen örül, ha az otthoni maci nacijában letud huppanni a kanapéra. Pedig fontos, hogy ilyenkor is megadjuk egymásnak a tiszteletet, és nem csak a fát, a lakást, de önmagunkat is felöltöztetjük.

Válasszuk ki milyen ruhában szeretnénk lenni, kezdjünk el még időben járni a szépségszalonokba. Nem feltétlen a fodrász vagy a 
sminkes fog belőled 24.-én hercegnőt varázsolni, de az alapozást a hajadnál, a bőrödnél ők eltudják kezdeni.

Ha úgy érezzük nekünk soha nincs időnk ilyesmire, akkor iktassunk be hetente legalább egy fél napot, amikor valaki tud vigyázni a csemetéinkre. Ha nincs más családtag, akkor kitűnő ilyen alkalmakra a játszóházak, ahol vállalnak gyermek megőrzést.

Hogyan tudnánk igazán lelkes, akár odaadó anyuka, feleség, vendégváró lenni, ha összerogyunk és kimerülünk? Nézz a tükörbe! Milyennek szeretnéd magad látni?

Meditálj! 

Tudj lazítani, legalább napi fél órát! Vond el a figyelmedet a napi teendők közül. Nincs még ajándék? Nem tudod mi lesz az ünnepi menü? Na, és?! Az ünnep a lélekről szól, a megnyílásról, befogadásról és a lecsendesülésről.

Add meg lelkednek, amire vágyik!

Hallgass karácsonyi zenéket, főleg a klasszikus, komoly, karácsonyi zenék tudnak jó hatással lenni a lélekre. Amikor már valóban az ünnepi hangulat kerít hatalmába, letisztultak a gondolataid, rájössz, mire van igazán szükséged és mire nincs.

Nem a drága ajándékoktól, díszkivilágításoktól, a karácsonyi függőktől és giccsektől lesz ünnep az ünnep, hanem az igaz szeretettől! Persze feldíszíted otthonod és bevásárolsz, ahogy mindenki más, de nem kell parádét űzni az ünnepből. 

Azt vásárold meg, amire szüksége van testednek és lelkednek egyaránt! Ha szívedet egy szarvasos bögrével örvendezteted meg, hát vedd meg! 

Ha templomba kell menned, a hideg falak közé, ahol csend és béke honol, menj és csendesedj le ott!

Vásárló lista


Mindenképp készíts vásárlói listát! Enélkül el se indulj! Mindenhol az a veszély fenyeget, hogy „ költs ” „ vásárolj ” „ még ” „ ezt is vedd meg ” „ ez nagyon olcsó ” „ ez akciós ” „ csak ma, csak neked, csak most”.

Tudatos bevásárlás

Indulj tudatosan és időben bevásárolni. Azért, hogy a karácsony valóban ne a pénzköltésről szóljon, ötletekkel állhattok elő a családban! Pl: csak a gyermekek kapjanak vásárolt ajándékot, a felnőttek egymásnak kézzel készített apróságokat adnak. Nálunk ez bevált. Azóta sokkal jobb a karácsony! Nincs „ már megint ezt kaptam ” „ nem is erre vágytam” „ nem tetszik ” „ kicserélhetjük ? ”

A kézzel készült ajándékokat valóban a szeretet hozza létre.

De kitalálhatunk más ötletet is. Például mindenki készül valamilyen finomsággal. Lehet már önmagában is ez az ajándék. Vagy mindenki felkészül valamilyen pár perces kis családi műsorral. Mindenki tehetséges valamiben! Van aki jól énekel, jól táncol, szépen olvas, kifejezően ír, csodálatosan játszik valamilyen hangszeren és így tovább.

A családban adjuk önmagunkat a legkevésbé. Miért ne lehetne karácsonykor ezt elkezdeni? Karácsonykor valahogy minden szigor megenyhül, és belophatunk újdonságokat is az ünnepek közé. Vagy elmondhatjuk ki nem mondott vágyainkat, érzéseinket, netán titkainkat. Mi is megvártuk a karácsonyi ünnepeket, hogy bejelentsük eltitkolt házasságunkat, mert azt reméltük így nem lesz akkora kiborulás. (Ez egy másik történet…)

Amiért mindig elkésünk az a tervezés hiánya!

Készítsünk akció tervet!

- Önmagam!!!

- Lakás takarítás

- Lakás díszítés

- Fenyőfa állítás és díszítés

- Ajándékok készítése

- Ajándékok becsomagolása

- Ünnepi menü összeállítása

- Bevásárlói lista elkészítése

- Bevásárlás

- Ételek előkészítése (zöldségmosás, magok beáztatása, csíráztatás, stb…)

- Ünnepi menü elkészítése

Azért mert ünnepek vannak, még nem kell 5 fogásos menüt készítened! Ilyen szempontból is jó, és praktikus az egyszerű, nyers, vegán konyha!

És azért mert ünnepek vannak, másoknak megfelelési vágyból vagy önmagunk „kényeztetése” miatt, ne engedjünk a csábításnak! Ezek csak élvezeti szerek, és elvonják a figyelmet a valódi értékekről!

Nagyon sokat tudsz ártani testednek, ha hónapok vagy hetek óta zöldségeken élsz és karácsonykor pedig jól teletömöd magad édességgel, húsokkal és mindenféle érzékszervedet megtévesztő, csábító falatokkal. A rosszullét sem marad el, azt garantálom!

Rangsorold a feladatokat! 

Ha vannak gyermekeid, vagy egyéb más teendőd, írd bele az akció tervedbe! Fontos, hogy leírd! Ma még tudod, talán holnap is, de hidd el, óriási káosz lesz a fejedben 24.-ig és úgy fogsz összerogyni a kanapén! :)

Ok. Megvan a fontossági sorrend! Listádat tűzd ki szem elé, pl: dolgozó sarok, hűtőre, naptárra.

Szánj mindegyikre 1 - 1 napot külön! Ne akarj mindent egy napon megvalósítani! Lehet a takarítást is csak két részletben tudod megtenni, akkor tedd úgy! Inkább kezd el apró lépésekben, sem minthogy tartogatnál egy „nagy utolsó hurrá hétre” ! És akkor mindent bele, pár nap alatt megvalósítani a meghitt ünnepeket! Tudod mi fog történni?! Fáradtan összerogysz a kanapéra! :)

„És már megint így zajlott a karácsony! De majd jövőre! ..."

Végül! Felejtsd el a tökéletes tökéletességet! A szeretet vezéreljen a karácsonyi készülődésben!

KARÁCSONYI   SZOKÁSOK

 

A karácsony napi népszokások célja a gonosz ártó szellemek elűzése,amit általában zajkeltéssel,állatbőrök ,jelmezek,álarcok viselésével próbáltak meg elérni.Vidékenként eltérően a gyerekek,kolindolással,regöléssel,kántálással,betlehemezéssel.Ezt a dramatikus játékot eredetileg templomokban,majd később különböző változatban házakhoz járva adták elő a gyerekek.Gyakran állatok is szerepeltek benne,a gyermek Jézust pedig élő kisbabával jelenítették meg.A betlehemezés fontos kelléke a kis templom,melynek belsejében a királyokat Betlehembe vezető csillag és bibliai figurák találhatók.A szereplők: pásztorok,angyalok,Mária,József,előadják a Jézus születéséről szóló bibliai történetet.
 
 
 
KARÁCSONYI SZOKÁSOK


Karácsonyi szokások és hagyományok
Karácsonyi szokások és hagyományok
 
 
 
 
 
 
Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!
 
 

Adventi koszorú

Az adventi időszakot Szent András napját követő vasárnaptól, vagyis november 30-tól kell számolni, méghozzá úgy, hogy karácsonyig egy-egy gyertyát kell meggyújtani az adventi koszorún. Az ünnep a Jézus születéséig tartó várakozást jelenti, a koszorún lévő gyertyák az ő életét jelképezik.

 

 

 
 
 
 
 
 
Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!
 
 

Luca széke

Luca napját, vagyis december 13-át gonosz járó napnak is tartják a néphagyomány szerint. A babona azt mondja, hogy a 13 napon át készített, kilenc fából barkácsolt Luca székre állva meg lehet pillantani a boszorkányokat. Ezután a széket tűzbe kell dobni, ezzel elpusztítva a banyákat. Állítólag aki mindezt helyesen teszi, az hallhatja, ahogy a boszorkányok sírnak aszék megsemmisítése közben.

 

 

 
 
 
 
 
 
Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!
 
 

Betlehemezés

A többszereplős, énekes pásztorjáték arról kapta a nevét, hogy a Betlehemben történteket meséli el Heródes intézkedésétől, Mária és József szökésén át a háromkirályok látogatásáig. Fő kelléke a jászol vagy a kézzel barkácsolt Betlehem, amit a  szereplők házról házra visznek magukkal, miközben minden családnak előadják a jól ismert történetet jó kívánságaikkal tarkítva. A műsort követően pedig a házigazda figyelmessége jeléül megvendégeli a beöltözött résztvevőket.

 

 

 
 
 
 
 
 
Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!
 
 

Karácsonyfa állítás

fenyő feldíszítésének története egészen a 16. századig nyúlik vissza. Úgy tartották, hogy a zöld, illatos fa elűzi a rossz szellemeket és cserébe egészséget és szerencsét hoz a ház lakóinak. Ezért fenyőgallyakat akasztottak fel mindenhová, csak később kezdődött a fák kivágása és egészben való beállítása a szobába.  Eleinte kizárólag gyertyákat rögzítettek fel rá, később almával, dióval, valamint fából és textilből készült díszekkel dekorálták. Magyarországon csak a 19. században terjedt el a karácsonyfa állítás szokása.

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!
 
 

Éjféli mise

keresztények körében a december 24-én tartott éjféli miselátogatása az egyik legfontosabb hagyománynak számít a karácsony kapcsán. Ha valaki feláll Luca székére, megláthatja a boszorkányokat, de azt is tartja a szóbeszéd, hogy amíg az emberek a misét vannak, addig álltaik összegyűlnek és kibeszélik gazdáikat.

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!Kattints a képre a nagyításhoz!
 
 

Regölés

Vidéken - elsősorban a Dunántúlon -

 még manapság is szokás a regölés,

 ami egy fatja termékenységvarázslás.

 A regősök hangos énekkel

 és még hangosabb zajjal -

 furulyával,köcsögdobbal

 és csörgő lánccal

 

 zavart keltve - a ház népének

 jó jövő évi termést,

 bőséget és gazdagságot kívántak.

 Általában hátsó szándéka is volt a fiúknak,

 hiszen többnyire olyan házakhoz jártak,

 ahol még akadt hajadon leány.

 

 

 MIÓTA ÁLLÍTUNK KARÁCSONYFÁT?

 
 Ez a szokás pár száz esztendős.első nyomát Strassburgban találjuk,ahol is minden valószínűség szerint 1605-ben díszítettek először karácsonyfát.Új dolog volt ez,és minden bizonnyal népi eredetű.
 Elindult hódító útján nyugatról kelet felé.Goethe 1773-ban még nem ismeri,Drezdában 1807-ben tű-nik fel a piacon,Berlinben 1816-ban honosul meg.Bécsbe 1821-ben hozza be egy Anschütz Henrik nevű színész.
 És Magyarországra mikor érkezik el?
 
 Podmaniczky Frigyes emlékirataiban olvashatjuk,hogy 1825-ben egyik osztrák nőrokona állított karácsonyfát először Magyarországon.
 Innen terjedt volna szét ez a szokás.
 Ez lehetséges ;de nem bizonyos. tény az,hogy a népi misztériumokban,betlehemes játékokban már korábban szerepel a "tudás fája" ,az almával díszített karácsonyfa.
 Ez persze végső soron rokona az ősrégi mítoszokban szereplő "életfának".
 
 Azt mondhatjuk tehát,hogy a karácsonyfa ősi mítoszokra emlékeztet,de mai értelmű használata újabb keletű-,nyugatról elterjedt szokás.
 
 adventioszoru
 
 klasszikus Adventi koszorú
 
 Karácsony Háttérképek
 
karácsony háttérképek
 
  
 
 
Egyedül vagy,
kinézel az ablakon
A havas fákon át,
a rideg házakon
Gyújtasz egy gyertyát,
halvány lángja ég
és gondolsz valakire,aki nincs veled,
már nagyon rég.
KELLEMES ÜNNEPEKET MINDEN KEDVES ISMERŐSÖMNEK,BARÁTOMNAK!!! LEGYEN NAGYON SZÉP,MEGHITT,ISTENTŐL ÁLDOTT KARÁCSONYOTOK!!!!