Karácsonyi szokások.
Mindent olyan jól elképzeltél, hogy ragyogó karácsonyi ünnepetek lesz, ki mit kap ajándékba, a lakás feldíszítve várja a gyerekeket, és a vendégeket, a karácsonyfa díszekben pompázik ….. Aztán eljött a nagy nap, 24. reggel azt se tudod hol áll a fejed, mit tegyél, merre fussál?
Ismerős az érzés? Pedig minden évben elhatározod, ez volt az utolsó!
Idén karácsonykor időben el fogsz készülni!
De valahogy mindig közbejönnek apró – cseprő tennivalók, akadályok és mi sem ússzuk meg a karácsonyi kapkodást. Mert amit kigondoltál a másiknak ajándékba vagy elfogyott, vagy kiderül más valakitől éppen azt kap, vagy egyáltalán megváltozott a cél ajándék! A gyerekeket még sem tudod lepasszolni, legalábbis nem abban az időpontban, amikor neked is megfelelne. A fenyőfa sem magától ugrik be a tartóba és hipp–hopp varázsütésre ragyogó, pompázatos karácsonyfává varázsolja magát.
24. reggelén ráébredsz még mennyi a tennivaló! Frissen elkészíted az ételeket, a mosogatnivaló halomban áll, az ajándékot be kell csomagolni, ünnepi terítést az asztalra varázsolni és nem utolsó sorban önmagunkat is „díszcsomagolásba” kellene rakni! Mert szinte mindig magunknak mi vagyunk az utolsók. Fáradtan, kifulladva, de mosolyogva lehuppanunk kis családunk köré és fellélegezhetünk: „ minden kész van! "
Pedig úgy vágyunk arra, hogy mi is hercegnők lehessünk legalább ezen az ünnepen, saját „ kis kastélyunkba ”, ahol valóban önmagunk adhatjuk és nem megint a karácsonyi szokások által előírt szabályok szerint végig loholni az ünnepet.
Akár csak az egészségben, az öngyógyításban, itt is elsők kellene, hogy legyünk önmagunknak. Az ünnepek lelkünk megnyugvásáról, kinyílásáról, és mások szívének befogadásáról szólnak. Lelkünk nyugodtsága vagy zaklatottsága kihat egészségünkre, úgy vélem sokkal jobban, mintha csupán egészségesen táplálkoznánk. Ha önmagunkkal megteremtjük a harmóniát, a belső lelki békét, tudni fogjuk mit akarunk valójában, mire vágyunk, letisztulnak a gondolataink és tudni fogjuk mi fontos és mi nem.
Az elsők mi magunk legyünk önmagunknak!
Az adventi időszak pontosan erre hívja fel a figyelmet! Megbékélni, megnyugodni, felkészülni, kinyílni. Az ünnep a lélek megtisztulásáról szól, az igaz szeretetről, de nem árt ha kívül is rendbe szedjük magunkat, „ hiszen amilyen a belső, olyan a külső ”, és ez fordítva is igaz.
Külső világunk nagy hatással van lelkünk világára. Minden nő álmodik arról, hogy csinos, kívánatos, és varázslatos legyen. Miért ne lehetne ez így?
Kezdjünk el már most készülődni! Képzeljük el, hogyan szeretnénk látni önmagunkat a karácsonyi ünnepek alatt! Tudom, sok nő egyszerűen örül, ha az otthoni maci nacijában letud huppanni a kanapéra. Pedig fontos, hogy ilyenkor is megadjuk egymásnak a tiszteletet, és nem csak a fát, a lakást, de önmagunkat is felöltöztetjük.
Válasszuk ki milyen ruhában szeretnénk lenni, kezdjünk el még időben járni a szépségszalonokba. Nem feltétlen a fodrász vagy a sminkes fog belőled 24.-én hercegnőt varázsolni, de az alapozást a hajadnál, a bőrödnél ők eltudják kezdeni.
Ha úgy érezzük nekünk soha nincs időnk ilyesmire, akkor iktassunk be hetente legalább egy fél napot, amikor valaki tud vigyázni a csemetéinkre. Ha nincs más családtag, akkor kitűnő ilyen alkalmakra a játszóházak, ahol vállalnak gyermek megőrzést.
Hogyan tudnánk igazán lelkes, akár odaadó anyuka, feleség, vendégváró lenni, ha összerogyunk és kimerülünk? Nézz a tükörbe! Milyennek szeretnéd magad látni?
Meditálj!
Tudj lazítani, legalább napi fél órát! Vond el a figyelmedet a napi teendők közül. Nincs még ajándék? Nem tudod mi lesz az ünnepi menü? Na, és?! Az ünnep a lélekről szól, a megnyílásról, befogadásról és a lecsendesülésről.
Add meg lelkednek, amire vágyik!
Hallgass karácsonyi zenéket, főleg a klasszikus, komoly, karácsonyi zenék tudnak jó hatással lenni a lélekre. Amikor már valóban az ünnepi hangulat kerít hatalmába, letisztultak a gondolataid, rájössz, mire van igazán szükséged és mire nincs.
Nem a drága ajándékoktól, díszkivilágításoktól, a karácsonyi függőktől és giccsektől lesz ünnep az ünnep, hanem az igaz szeretettől! Persze feldíszíted otthonod és bevásárolsz, ahogy mindenki más, de nem kell parádét űzni az ünnepből.
Azt vásárold meg, amire szüksége van testednek és lelkednek egyaránt! Ha szívedet egy szarvasos bögrével örvendezteted meg, hát vedd meg!
Ha templomba kell menned, a hideg falak közé, ahol csend és béke honol, menj és csendesedj le ott!
Vásárló lista
Mindenképp készíts vásárlói listát! Enélkül el se indulj! Mindenhol az a veszély fenyeget, hogy „ költs ” „ vásárolj ” „ még ” „ ezt is vedd meg ” „ ez nagyon olcsó ” „ ez akciós ” „ csak ma, csak neked, csak most”.
Tudatos bevásárlás
Indulj tudatosan és időben bevásárolni. Azért, hogy a karácsony valóban ne a pénzköltésről szóljon, ötletekkel állhattok elő a családban! Pl: csak a gyermekek kapjanak vásárolt ajándékot, a felnőttek egymásnak kézzel készített apróságokat adnak. Nálunk ez bevált. Azóta sokkal jobb a karácsony! Nincs „ már megint ezt kaptam ” „ nem is erre vágytam” „ nem tetszik ” „ kicserélhetjük ? ”
A kézzel készült ajándékokat valóban a szeretet hozza létre.
De kitalálhatunk más ötletet is. Például mindenki készül valamilyen finomsággal. Lehet már önmagában is ez az ajándék. Vagy mindenki felkészül valamilyen pár perces kis családi műsorral. Mindenki tehetséges valamiben! Van aki jól énekel, jól táncol, szépen olvas, kifejezően ír, csodálatosan játszik valamilyen hangszeren és így tovább.
A családban adjuk önmagunkat a legkevésbé. Miért ne lehetne karácsonykor ezt elkezdeni? Karácsonykor valahogy minden szigor megenyhül, és belophatunk újdonságokat is az ünnepek közé. Vagy elmondhatjuk ki nem mondott vágyainkat, érzéseinket, netán titkainkat. Mi is megvártuk a karácsonyi ünnepeket, hogy bejelentsük eltitkolt házasságunkat, mert azt reméltük így nem lesz akkora kiborulás. (Ez egy másik történet…)
Amiért mindig elkésünk az a tervezés hiánya!
Készítsünk akció tervet!
- Önmagam!!!
- Lakás takarítás
- Lakás díszítés
- Fenyőfa állítás és díszítés
- Ajándékok készítése
- Ajándékok becsomagolása
- Ünnepi menü összeállítása
- Bevásárlói lista elkészítése
- Bevásárlás
- Ételek előkészítése (zöldségmosás, magok beáztatása, csíráztatás, stb…)
- Ünnepi menü elkészítése
Azért mert ünnepek vannak, még nem kell 5 fogásos menüt készítened! Ilyen szempontból is jó, és praktikus az egyszerű, nyers, vegán konyha!
És azért mert ünnepek vannak, másoknak megfelelési vágyból vagy önmagunk „kényeztetése” miatt, ne engedjünk a csábításnak! Ezek csak élvezeti szerek, és elvonják a figyelmet a valódi értékekről!
Nagyon sokat tudsz ártani testednek, ha hónapok vagy hetek óta zöldségeken élsz és karácsonykor pedig jól teletömöd magad édességgel, húsokkal és mindenféle érzékszervedet megtévesztő, csábító falatokkal. A rosszullét sem marad el, azt garantálom!
Rangsorold a feladatokat!
Ha vannak gyermekeid, vagy egyéb más teendőd, írd bele az akció tervedbe! Fontos, hogy leírd! Ma még tudod, talán holnap is, de hidd el, óriási káosz lesz a fejedben 24.-ig és úgy fogsz összerogyni a kanapén! :)
Ok. Megvan a fontossági sorrend! Listádat tűzd ki szem elé, pl: dolgozó sarok, hűtőre, naptárra.
Szánj mindegyikre 1 - 1 napot külön! Ne akarj mindent egy napon megvalósítani! Lehet a takarítást is csak két részletben tudod megtenni, akkor tedd úgy! Inkább kezd el apró lépésekben, sem minthogy tartogatnál egy „nagy utolsó hurrá hétre” ! És akkor mindent bele, pár nap alatt megvalósítani a meghitt ünnepeket! Tudod mi fog történni?! Fáradtan összerogysz a kanapéra! :)
„És már megint így zajlott a karácsony! De majd jövőre! ..."
Végül! Felejtsd el a tökéletes tökéletességet! A szeretet vezéreljen a karácsonyi készülődésben!
KARÁCSONYI SZOKÁSOK
Az adventi időszakot Szent András napját követő vasárnaptól, vagyis november 30-tól kell számolni, méghozzá úgy, hogy karácsonyig egy-egy gyertyát kell meggyújtani az adventi koszorún. Az ünnep a Jézus születéséig tartó várakozást jelenti, a koszorún lévő gyertyák az ő életét jelképezik.
Luca napját, vagyis december 13-át gonosz járó napnak is tartják a néphagyomány szerint. A babona azt mondja, hogy a 13 napon át készített, kilenc fából barkácsolt Luca székre állva meg lehet pillantani a boszorkányokat. Ezután a széket tűzbe kell dobni, ezzel elpusztítva a banyákat. Állítólag aki mindezt helyesen teszi, az hallhatja, ahogy a boszorkányok sírnak aszék megsemmisítése közben.
A többszereplős, énekes pásztorjáték arról kapta a nevét, hogy a Betlehemben történteket meséli el Heródes intézkedésétől, Mária és József szökésén át a háromkirályok látogatásáig. Fő kelléke a jászol vagy a kézzel barkácsolt Betlehem, amit a szereplők házról házra visznek magukkal, miközben minden családnak előadják a jól ismert történetet jó kívánságaikkal tarkítva. A műsort követően pedig a házigazda figyelmessége jeléül megvendégeli a beöltözött résztvevőket.
A fenyő feldíszítésének története egészen a 16. századig nyúlik vissza. Úgy tartották, hogy a zöld, illatos fa elűzi a rossz szellemeket és cserébe egészséget és szerencsét hoz a ház lakóinak. Ezért fenyőgallyakat akasztottak fel mindenhová, csak később kezdődött a fák kivágása és egészben való beállítása a szobába. Eleinte kizárólag gyertyákat rögzítettek fel rá, később almával, dióval, valamint fából és textilből készült díszekkel dekorálták. Magyarországon csak a 19. században terjedt el a karácsonyfa állítás szokása.
A keresztények körében a december 24-én tartott éjféli miselátogatása az egyik legfontosabb hagyománynak számít a karácsony kapcsán. Ha valaki feláll Luca székére, megláthatja a boszorkányokat, de azt is tartja a szóbeszéd, hogy amíg az emberek a misét vannak, addig álltaik összegyűlnek és kibeszélik gazdáikat.
Vidéken - elsősorban a Dunántúlon -
még manapság is szokás a regölés,
ami egy fatja termékenységvarázslás.
A regősök hangos énekkel
és még hangosabb zajjal -
furulyával,köcsögdobbal
és csörgő lánccal
zavart keltve - a ház népének
jó jövő évi termést,
bőséget és gazdagságot kívántak.
Általában hátsó szándéka is volt a fiúknak,
hiszen többnyire olyan házakhoz jártak,
ahol még akadt hajadon leány.
MIÓTA ÁLLÍTUNK KARÁCSONYFÁT?