Ha megfájdul a torkod, ne tömd magad antibiotikumokkal, inkább próbáld ki az alábbi természetes csodaszereket, és meglátod, hamar elillan a fájdalom és a gyulladás.
Gyömbér
A gyömbér a megfázás egyik legjobb természetes ellenszere. Nemcsak a kellemetlen torokfájást csillapítja, de megszűnteti a köhögést és hadat üzen a vírusok ellen is. Ujjnyi friss gyömbért reszelj le, és tedd forrásban levő vízbe. 5 percig hagyd állni, majd leszűrés után mézzel és citrommal ízesítsd. A méz antibakteriális hatása és a citromban levő C-vitamin felgyorsítja a gyógyító folyamatot. A gyömbér jótékony hatását torokfertőtlenítő cukorkaként is élvezheted - a teához hasonlóan kellemes meleg érzetet ad.
Feketeribizli
A feketeribizli egyedülálló gyulladáscsökkentő gyümölcs, amely védi a torok nyálkahártyáját. C-vitamin tartalma kimagasló, 100 grammban 160 milligramm található, de immunerősítő cinkben is bővelkedik. Amikor nagyon fáj a torkunk, az evés is nehezen megy. Egy feketeribizlis meleg ital ellátja a szervezetet vitaminokkal és ásványi anyagokkal, miközben a torokfájásra is igen hatásos. Ehhez 100%-os koncentrátumot keverjünk el forró vízben, és lassan igyuk meg még melegen. A gyümölcs különlegessége, hogy vitamintartalmából melegen fogyasztva sem veszít.
Pemetefű
Az orvosi pemetefű nemcsak a köhögést csillapítja, de a torok duzzanatát is csökkenti. A pemetefű cukorkát a megfázásos időszakokból mindenki ismeri, de teaként is fogyasztható. Két teáskanálnyi szálas pemetefüvet tegyél forrásban levő vízbe, majd 10 perc állás után szűrd le. Napi két csészével fogyaszthatsz belőle.
Reszelt torma
A torma megszűnteti a torokgyulladást, fertőtlenít, oldja a lerakódást és könnyíti a légzést. Ha lázad is van, akkor azt is lejjebb viheted e természetes gyógyszerrel. A legjobb, ha magad reszeled le a friss tormát, de a jó minőségű bolti változat is megfelelő. Bármibe belekeverheted: kend meg gazdagon tormával a reggeli szendvicsedet is. Nemcsak belsőleg, külsőleg is alkalmazható. Torokgyulladásra keverj el egy kevés tormát néhány evőkanálnyi túróba, majd ezt pakolásként kend a nyakadra.
Citromos fokhagyma
A torokfájásra nincs gyorsabb hatású csodaszer a citromos fokhagymánál. A vírusölő, antibakteriális fokhagyma és a C-vitaminbomba citrom együtt kiváló. Hogy finomabb legyen, joghurtban kell elkeverni pár gerezd fokhagymát, friss citromlével. Így igazi egészséges, könnyen nyelhető csemegét kapsz, aminek az illata miatt sem kell aggódnod, hiszen a joghurt elveszi azt.
Propoliszos-mézes tej
Gyerekkorunk óta ismerjük a meleg tej jótékony hatását. Egy bögre forralt tejbe tegyél egy nagy kanál mézet. Melegen elkortyolva csodát tesz! Ráadásul, ha este, lefekvés előtt fogyasztod, az elalvást is segíti. A legjobb, ha propolisszal dúsított akácmézet használsz, mert a propolisz olyan természetes antibiotikum, amely gyorsan csökkenti a gyulladást.
A cigarettázó ember rongálja nem csak a saját, hanem a szoros környezetében élők, azaz családtagjainak az egészségét is. A rendszeresen dohányzók között sokszorosan gyakoribb számos súlyos betegség: szívinfarktus, vérrögképződés (trombózis és embólia), érszűkület (ami gyakran amputációhoz vezet), rosszindulatú daganatok (nem csak a tüdőrák!), légzési elégtelenséghez vezető tüdőtágulás és idült hörghurut.
Hazánk a férfiak tüdőrákos halálozásának gyakorisága tekintetében első helyen áll a világon, a gégerák okozta halálozás gyakoriságát tekintve pedig első helyen áll Európa országai között. A szájüregi rákos halálozás az utóbbi négy évtizedben ötszörösére emelkedett.
Mi a megaoldás ha nem tud, vagy nem akar leszokni a dohányzásról?
Milyen lehetőségek vannak ha mostantól sokkal kevesebbet akar költeni cigarettára,
ha ugyanolyan méretű cigarettát akar szívni, mint eddig?
Az ecigi használata a nikotin tartalmának köszönhetően a dohányzás minden élményét nyújtja, kielégítve a dohányosok nikotin utáni szükségletét. Az egészséget nem veszélyezteti oly mértékben, mivel nem tartalmaz szén-monoxidot, nitrogéndioxidot, hidrocián savat, arzént, ólomot, kátrányt.
Nem hiányzik a megszokott mozdulatsor, a megszokott érzés és látvány sem. Nem zavarja a környezetét, hiszen a füst csak látszólagos, valójában pára, ami nem büdös.
Az elektromos cigaretta képes helyettesíteni a hagyományos cigarettát. Annyiban tér el attól, hogy a használata során nem képződik kátrány, káros égéstermék. Tartalmaz viszont nikotint.
Az elektromos cigaretta látszólagos füstjét, melyet mikroelektronikai szabályozó technológia, és mikro-porlasztási eljárás generál, kátrány nélkül lélegezhetik be a dohányzók.
Az elektromos cigi-t használók tehát megakadályozzák, hogy tüdejükbe és szervezetükbe kátrány, és számos más veszélyes anyag jusson, és megkímélik a kellemetlen cigarettafüsttől a passzív dohányosokat is.
Amiért jó:
-Megszűnhet a köhögés.
-Kitisztulhat a hangunk.
-Nincs passzív dohányzás.
-Nincs büdös füst.
-Nem ég -nem gyújtjuk fel az ágyat!
-Nem hízunk el, ha le akarunk szokni.
-Elvileg bárhol használható, tehát szívhatjuk a moziban, vonaton, repülőn is.
-Nem leszünk kiközösítve.
-Nem kell annyit festeni és függönyt mosni.
-Nem kell rohangálni dohányzásra kijelölt helyet keresni. Tehát időt takarítunk meg.
-Nem égetjük ki többé a kocsi kárpitját.
-Nem karambolozunk, mert visszarepült, vagy leesett a csikk.
-Nem szemetelünk.
-Nem borítjuk magunkra a hamutartót és nem esik a hamu a kedvenc ruhánkra.
-Nem égetjük ki mások ruháját sem.
-Nem kell többé gyufát keresgélni.
de még sorolhatnánk...
Ha a nagy hidegben lehűl a szervezetetek, a kórokozók könnyebben ledöntenek a lábatokról. Ilyenkor fokozottan oda kell figyelni az immunrendszer erősítésére, ebben segíthet a helyes étrend. A nehezebb ételek ilyenkor jobban csúsznak, de mértékletesen egyetek ilyeneket. Ha nagy tápértékű, melegítő hatású ételeket esztek, akkor nagyobb az esély arra, hogy megfázás és plusz kilók nélkül átvészelitek a fagyos napokat.
Mit érdemes ilyenkor enni?
1. Több C-vitamint, ami karbantartja a keringést és erősíti az ellenálló-képességet. Hiányában vérellátási zavarok léphetnek fel, emiatt könnyebben kezdünk el fázni. C-vitaminban gazdagok többek között a citrom, narancs, grapefruit, pomelo, mandarin, kiwi, a zöldpaprika, a fejes saláta, a káposztafélék.
Érdemes frissen és nyersen fogyasztani őket, mert fagyasztás, főzés, sütés közben veszítenek vitamintartalmukból.
2. Télen ne fogyókúrázzatok! Az éhes ember sokkal fázékonyabb, mivel a szervezetnek energiára van szüksége a hőtermeléshez. Hideg időben tehát nem érdemes fogyókúrával vagy szigorú diétákkal sanyargatni a szervezetet.
3. Ilyenkor jobban kívánjuk a nehéz ételeket, de vigyázni kell miből és mennyit eszünk. Azoknak, akik egész nap fizikai munkát végeznek kint a hidegben, valóban több kalóriára van szükségük ahhoz, hogy felfűtsék a szervezetüket. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a plusz energiát zsíros, a szükségesnél nagyobb mennyiségű ételekből kellene elfogyasztani.
Nagy tápértékű, nagyobb energiatartalmú ételeket készíthetünk káposztából, a magyar konyha számtalan káposztás ételt ismer. A legnépszerűbbek: korhelyleves, dinsztelt káposzta, töltött káposzta, rakott káposzta.
Ami szintén megfelelő: a burgonyából, hüvelyesekből, gabonafélékből készült ételek. A kolbászos rakott krumplinak, lencselevesnek és a füstölt húsos bablevesnek most van a “szezonja”.
Az irodai dolgozóknak is szükségük van energiára, de nem túlzott mennyiségű plusz kalóriákra, mert az hízáshoz vezet. Síeléskor se vigyétek túlzásba a zsíros ételek és az alkohol fogyasztását. Igaz a forralt bornak és a pirított hagymás nokedlinek nehéz ellenállni. Mértékkel persze minden belefér.
4. Vegyétek fel az étlapra a gabonát és a magvakat. A teljes kiőrlésű gabonafélék, a kenyerek, rizs, kuszkusz, bulgur, köles, quinoa, a sovány húsfélék, a halak, a növényi olajok, az olajos magvak mind jól jönnek ilyenkor.
5. Hadd csípjen! A csípős fűszerek ugyanúgy kimelegítenek, mint a pálinka. Ezért bátrabban lehet a fűszerezni: a chili, a cayenne bors, a fokhagyma vagy a fahéj kellemesen fűtenek, és még az immunrendszert is erősítik.
6. Az alkoholfogyasztást most se vigyétek túlzásba. Az alkohol ugyan felmelegít, de növeli a hőleadást, ezáltal elősegíti a kihűlést. A forralt bornak ugyan kevesebb az alkoholtartalma, de sok esetben túlcukrozzák. Érdemes ezért otthon készíteni meleg alkoholos italokat. Cukor helyett édesítsétek mézzel.
7. Nem csak a hőségben, de ilyenkor is sokat kell inni. A hidegben kevésbé vagyunk szomjasak, ezért tudatosan figyelni kell arra, mennyit iszunk. Azok, akik a szabadban dolgoznak vagy sportolnak, még napi 2 liternél is többet igyanak, mivel a test folyadékot veszít a mélyebb légzés, az izzadás és a fizikai megterhelés következtében.
Az ásványvíz és a gyümölcslevek mellett válasszuk a meleg italokat. A tea gazdag antioxidáns-forrás, így amellett, hogy felmelegít, még az immunrendszerre is jótékony hatással van. Az elegendő folyadék a bőr hidratálása miatt is fontos.
8. Mozogjunk! Az intenzív mozgás, a sport hőt szabadít fel a szervezetben, így segít védekezni a nagy hidegben.
9. Ne engedjétek a gyerekeknek, hogy havat egyenek. Még a tiszta fehér hóba is kerülnek szennyező anyagok a levegőből. Ráadásul könnyen okoz meghűlést.
10. Naponta többször egyetek keveset. Így nem terheli meg a táplálkozás az emésztőrendszert, és a szervezetnek több energiája marad a hőtermelésre. Ha napközben nincs alkalmatok meleg étel fogyasztására , akkor reggelire vagy vacsorára egyetek meleget, a nap folyamán pedig tartalmas szendvicseket fogyasszatok.
|
Ha azt akarjuk, hogy mi magunk elősegítsük a gyógyulásunkat, akkor először el kell fogadnunk, hogy a gyógyulás egy változás. Ha a jelenlegi helyzetünk, korábbi tetteink, vagy életmódunk betegséget eredményeztek, akkor, ha meg akarunk gyógyulni, változtatni kell ezeken.
A változás nem mindig könnyű, de mindehhez segítséget nyújthat egy holisztikus felfogású masszázskezelés, ami erőt is adhat a gyógyulás útján. Jöjjön azonban először 7 gondolatindító elhatározás, amelyekkel a gyógyulást, problémák megoldását mi magunk is elősegíthetjük:
1. Akarjak meggyógyulni
A gyógyulás alapvető feltétele, hogy valóban akarjam azt és valóban akarjak változtatni. Hiába minden külső segítség, ha én magam elutasítom a változást, vagy ténylegesen nem akarom a gyógyulást.
2. Nézzek szembe magammal és a helyzetemmel
A változáshoz őszintén szembe kell nézni magammal, és feltenni majd megválaszolni néhány alapvető kérdést.
3. Keressem meg az okot a tünetek mögött
Számos esetben, amit betegségnek észlelek csak a következménye egy azt kiváltó problémának. Ha valóban a megoldást keresem, és nemcsak a tünetet akarom megszüntetni, akkor a kiváltó okot kell megtalálnom.
4. Test, lélek és szellem egységeként nézzek magamra
A fizikai problémák mögött meghúzódhatnak olyan okok, amelyek lelki vagy szellemi szinten jelentkeznek. Ha ezeket együtt kezelem és figyelembe veszem kölcsönhatásaikat, akkor közelebb juthatok a problémáim valódi okához és megoldásához is.
5. Tisztáznom kell magamban vágyaimat és értékeimet
A változást elfogadni és a gyógyulást elérni sokkal könnyebb, ha tudom, hogy értékeimmel összhangban van és vágyaim megvalósítását szolgálja. Ehhez előbb ezeket tisztáznom kell magamban.
6. Szabaduljak meg saját megkötöttségeimtől
Megkötöttséget nemcsak a külső körülmények, de én magam is előidézhetek. Ha ezek akadályozzák a gyógyulásomat meg kell tőlük szabadulnom.
7. Folyamatnak tekintsem a változást
Nem csak a gyógyulást magát kell akarnom, de el is kell fogadni, és akarni is hogy valami változzon bennem és így körülöttem. A gyógyulás által megkövetelt változás egy jobb állapotot hoz, így azt fejlődésnek, előrelépésnek tekintem. Ez a változás akár egy pillanat alatt lezajlik, akár hosszabb időt vesz igénybe mindenképpen része személyes fejlődésemnek.
Ezeket a gondolatokat át kell ültetni a gyakorlatba, és bár ehhez sok erőre van szükség, mindenki képes lehet rá, hogy valamit tegyen. Ha meg akarunk gyógyulni, bele kell kezdenünk minél előbb. Természetesen a problémáink egyéniek, és a megoldást a gyógyuláshoz vezető utat is a problémára és az egyénre szabottan kell megtalálni.
Egy holisztikus felfogású masszázskezelés segítségével kiléphetünk a mindennapok megszokott rohanásából és lehetőségünk van, hogy magunkra figyeljünk. Mivel egy ilyen kezelés nemcsak fizikai, hanem lelki és szellemi szinteken is hat, így segít abban, hogy tovább lépjünk a személyes fejlődés terén, egy tágan értelmezett gyógyulás útján. Tegyük meg együtt a következő lépéseket ezen az úton.
Sokan nem tudják, hogy mikor készülhet korona vagy híd a foghiány pótlására. Rögzített pótlás akkor készülhet, ha megfelelő számú pillérfog áll rendelkezésre. Mindenek előtt egy panoráma röntgenre van szükség, mert ha a látszólag ép fog gyökerénél gyulladás van, az ha „megbolygatják” begyullad és csak hosszas kezelés árán lehet megmenteni. A kezelési idő alatt, nem tudjuk a fogpótlást elkészíteni.
Előfordulhat, hogy nem lehet a fogat megmenteni és ki kell húzni. Így már nem biztos, hogy a rögzített pótlás elkészíthető.Ha minden óvintézkedés ellenére, mégis begyullad a korona alatt a fog, a friss gyulladást igen eredményesen lehet kezelni. A koronát átfúrják, kikezelik a beteg fogat és olyan anyaggal fedik be, hogy nem lehet észrevenni semmit a beavatkozásból.
A porcelánpótlásoknak meg van az a nagy előnye, hogy érvényesül a technikus művészi képessége is. A kerámia felrakása csak kézimunkával képzelhető el, így meg van a lehetőség arra, hogy az egyén személyiségéhez alakítsuk a fogak formáját, működési mechanizmusát és színvilágát.
Az a pótlás, amelynek alapját komputer által gyártott fémváz adja és a kerámiát tehetséges fogtechnikus készítette el, szinte művészi alkotás. Tökéletes harmóniát tud teremteni a páciens arca, a rágás képessége és a szép, esztétikai hatás között – hosszú időre megoldást jelent viselője számára.
„Teljesen tönkretette az ép fogamat a kapocs!” „Állandóan érzek valami fémes ízt…” Gyakran hallunk ilyen és ehhez hasonló panaszokat azoktól, akiknek valamilyen „fémes” fogpótlása van. A fémmentes fogpótlás a fémallergiások számára nyújthat hatékony megoldást. A kivehető fogsornál a fémkapocs vékonyítja el a fogat annyira, hogy a koronai részt alig tartja valami. Néha fémes ízt érez a páciens akkor is, ha régi híd van a szájában, amelyikről lejött a műanyag vagy lepattant a porcelán. A fémallergia olykor fejfájást, ritkán gyulladást is okoz. Mindez kiküszöbölhető, ha olyan pótlás kerül a szájba, amely egyáltalán nem tartalmaz fémet. Ilyen például a rugalmas, műanyagból készített fogsor. Ebben az esetben a kapcsok sem fémből készülnek, így sokkal kíméletesebben bánnak a meglévő fogakkal, mint a hagyományos fémkapcsok.
A hidak vagy koronák esetében is léteznek rendkívül esztétikus, fém nélküli megoldások. A tisztán kerámiából készült pótlások képesek tökéletesen visszaadni az eredeti fogak színét és formáját.
http://www.pikafogaszat.hu
Pazarlás és szegénység
Egy átlagos magyar háztartás évente egy mázsa élelmiszert dob a szemétbe. Megdöbbentő szám, még akkor is, ha tudjuk, tőlünk Nyugatra négyszer ekkora mennyiséget pazarolnak el. Ennek a mennyiségnek a csökkentése mindenki érdeke. Az ehető, ám kidobott élelmiszer először is sok pénzébe kerül ma családoknak. Egy kilogramm élelmiszer átlagos ára 500 forint, így évente minden magyar család 50 ezer forintot dob a kukába. Gondoljunk csak bele, mi mindent vásárolhatnák ennyi pénzből...
Másodszor az élelmiszerhulladék árt a környezetnek. Ha ugyanis a hétvégi marhapörkölt a szemétbe kerül, akkor nem csak az étel készült feleslegesen, hanem az előállításához szükséges nyersanyag, munka, energia is veszendőbe megy. Ennek alátámasztására csak egy szám: a világszerte kidobott 1,3 milliárd tonna élelmiszer előállításához szükséges víz 9 milliárd ember vízigényét fedezné, miközben a Föld jelenlegi lakossága 7 milliárd ember.
Az élelmiszerhulladék komoly társadalmi károkat is okoz. Hiszen ha kevesebb étel megy veszendőbe, akkor csökken a kereslet, az árak pedig lefelé mennek. Így pedig azok is meg tudják venni az élelmiszert, akiknek a jelenlegi árak mellett az megfizethetetlen. Nem kevés emberről van szó, Magyarország lakosságának negyede nem megfelelően táplálkozik, azaz nem eszik elegendő húst vagy zöldséget.
Mit tehetek én?
Nem is gondolnánk, de a helyzet megváltoztatásáért már egy család is sokat tehet. Méghozzá úgy lehet segíteni a világ egyik komoly gondjának megoldásában, hogy közben mi is jól járunk, hiszen pénzt takarítunk meg. Az első és legfontosabb lépés a tervezés. Gondolkodjunk előre, milyen étkezések lesznek, hány ember fog enni. Nézzünk körül a kamrában és a hűtőben, hogy a szükséges alapanyagok közül mi van otthon. Ennek alapján készítsük el a bevásárló listát.
A listával a kezünkben menjünk a boltba, de attól lehetőleg ne térjünk el. Gyorsan romló élelmiszereknél kerüljük az "Egyet fizet, kettő kap" akciókat, mert könnyen lehet, hogy semmit nem spórolunk, ha a megvett termékek egy részét végül ki kell dobnunk. Fontos, hogy ne éhesen vásároljunk, mert akkor hajlamosak vagyunk a szükségesnél több élelmiszert a kosarunkba tenni. A csomagolt készételek helyett a friss élelmiszereket válasszuk, mert akkor a csomagolást is megspórolhatjuk. Nem árt ellenőrizni a lejárati időt, mert ha az túl rövid, nem biztos, hogy az adott élelmiszer elfogy.
Rendkívül fontos, hogy a hazavitt élelmiszert megfelelően tároljuk, mert különben gyorsan megromlik és mehet is a szemétbe. Amiről tudjuk, hogy nem fogy el, fagyasszuk le, mert a hűtőgép megvédi az élelmiszereket a kidobástól. Főzés előtt vizsgáljuk át a hűtőt és mindig azokat az alapanyagokat használjuk, amelyek lejárata közel van. Az sem baj, ha az élelmiszer szemre már nem tetszetős. A fonnyadt zöldség levesbe még éppen jó, a megbarnult gyümölcsökből remek turmix készíthető.
Az orrodra figyel, ne a címkére!
Komoly dilemmát jelent, mikor ehető egy élelmiszer és mikor nem az. A minőségét megőrzi felirat arról tájékoztat, meddig friss az élelmiszer. A fogyaszthatóság dátuma viszont azt mutatja, meddig lehet az adott terméket biztonságosan megenni. Elsősorban az érzékszerveinkre hagyatkozzunk és ne a dátumokra. Ha az élelmiszer rossz szagú, rossz ízű, az állaga megváltozik, akkor már biztosan nem ehető. Az ételmaradékot se dobjuk azonnal a szemétbe. A legjobb ha hűtőbe tesszük és később felhasználjuk akár egy másik étel készítéséhez. A sült húsból rizseshús, húsleves, vagy szendvics készülhet, a csontokból leves. A száraz kenyérből turmixgéppel házi zsemlemorzsát készíthetünk.
Természetesen a leggondosabban eljáró háztartásokban is előfordul, hogy nem marad más lehetőség és az ételt ki kell dobnunk. Ilyen esetben a zöldségeket és gyümölcsöket, a teafüvet vagy a kávézaccot komposztálhatjuk. Így kukánk kevésbé telik és még a kertet is táplálni tudjuk.
A szemétbe kerülő élelmiszerek legnagyobb részét, közel 1,6 millió tonnát a gyártók vagy a kereskedők termelik. Szomorú, hogy ezen cikkek jelentős része emberi fogyasztásra még alkalmas, csak közel a lejárata, vagy hibás a csomagolása. Az ilyen készleteket igyekszik összegyűjteni a non-profit Magyar Élelmiszerbank Egyesület, hogy azután eljuttassa az élelmiszereket a rászorultaknak. (További információ: eselytazetelnek.hu és elelmiszerbank.hu)
Ön szokott élelmiszert kidobni? Nem?
Tudta, hogy a megkérdezettek 90%-a ezt mondja, viszont gyakorlatilag minden háztartásban keletkezik élelmiszer-hulladék?
Mit tudunk az élelmiszer pocsékolókról?
"Ők" mi vagyunk – gyakorlatilag mindannyian. 90 százalékunk ezt nem tudja vagy tagadja. Legtöbben nem tudják, hogy az élelmiszer kidobásának milyen hatalmas környezeti és társadalmi terhe van. De ha látják a problémát, a legtöbben nyitottak a megoldásokra.
Csak azt vegye meg, ami biztosan elfogy!
- A kutatások szerint többet vásárolnak és dobnak ki azok, akik nem terveznek. Ha tudja, mit fog főzni, és ahhoz képest vásárol, kevesebb lesz a kidobott étel és pénz.
- Ne menjen éhesen vásárolni – ilyenkor hajlamosak vagyunk indokolatlanul sokat venni.
- Ne felejtse otthon a cetlit, és ragaszkodjon ahhoz, hogy csak azt veszi meg, ami szerepel rajta!
- Válassza a friss alapanyagokat (pl. zöldségek, gyümölcsök) a feldolgozott, csomagolt készételek (pl. mélyhűtött pizza, levespor) helyett. Így egészségesebben étkezik és egy csomó csomagolást is megspórol.
- Óvakodjon az „egyet fizet, kettőt vihet” akcióktól. Ezek hasznosak WC papír esetében, de gyorsan romló élelmiszereknél kevésbé. Bár jól hangzik a lehetőség, semmit nem spórol, ha végül kidobja a felesleget.
- Csomagolatlan zöldséget és gyümölcsöt válasszon (az előrecsomagolt, tálcás, hálós helyett), így nagyobb arra az esély, hogy pont annyit vesz, amennyi elfogy. És ha visz magával kis zacskót, a csomagolási hulladék is kevesebb lesz.
- Ellenőrizze a lejárati időt, és kerülje azt, amit azonnal el kell fogyasztani.
- A polcok mélyén sokszor későbbi lejárati idejű termékeket találhat.
- Azt vegye meg, amit tényleg elfogy, ne azt, amit „enni kéne” (pl. mert az nagyon egészséges), de igazából kidobja.
- Vásároljon közvetlenül a termelőtől! Így a terméknek nem kell megfelelnie a szupermarketek esztétikai szempontjainak, ezért kevesebbet dobnak ki csak azért, mert nem ideális a formája vagy színe. Rövidül az ellátási lánc, a szupermarketekben keletkező élelmiszer-hulladék is megspórolható.
- Ha a mérésből kiderül (vagy tudja), hogy bizonyos élelmiszereket rendszeresen kidob, akkor ezekből vásároljon kevesebbet!
Szeressük a maradékot!
- Felmérések szerint a háztartások fele azért dob ki élelmiszert, mert túl sokat főztek. Pedig a maradékokból elsőrangú fogásokat lehet készíteni! Ráadásul egy csomó pénzt is megspórolhatunk.
- Tegye el és használja fel a maradékot, varázsoljon belőle új fogást!
- A maradékokat adagonként tegye el dobozokba. Ha pár napon belül nem fogy el, fagyassza le!
- A legtöbb, hűtőbe tett maradékot 3-4 napon belül fel kell használni.
- Újramelegítéskor legalább 75°C-ra forrósítsa fel.
- A legkisebb maradékot is össze lehet turmixolni a kisbabának vagy gyerekadagként tálalni másnap.
- Elképesztő, hány fogás készíthető egy csirkéből: ha csirkesült van vasárnap, a maradékból remek rízseshúst készíthetünk, vagy szendvicsbe tehetjük. Ha van ideje, a csontokat megfőzheti húslevesnek.
- Könnyen készíthetünk leveseket a maradékokból. A maradék húsból és zöldségből készíthetünk húslevest. Ezt fagyasszuk le jégkocka-tartóban, és használjuk kis adagonként.
- Ugyanezt tehetjük az üveg alján megmaradt sörrel és borral: a kis kockákra fagyasztott darabkák jól jönnek később szószok és raguk főzésekor.
- A maradék zöldséget turmixolva tésztaszószhoz is felhasználhatjuk.
- A megszáradt kenyérből készítsünk kenyérkockát. Feldarabolás után tegyük a sütőbe barnulásig. Légmentes dobozban öt napig eláll, de le is lehet fagyasztani.
- A száraz kenyeret le is turmixolhatjuk, így házi zsemlemorzsát kapunk.
- A megszáradt kekszeket és süteményeket is felapríthatjuk turmixgéppel. Ezek jó adalékok mindenféle édességhez, pudinghoz.
- Ha lehet, hogy megmarad a saláta egy része, akkor az öntetet mindenki a saját tányérján adja csak hozzá. - - - Öntet nélkül ugyanis sokkal tovább eláll a saláta. Másnap használhatjuk köretként, vagy kerülhet szendvicsbe.
- Étteremből is mindig vigyük haza a maradékot!
Legfontosabb tippek:
- Mérje meg, mennyi élelmiszert dob ki! Lehet, hogy csodálkozni fog.
- Tervezzen, gondolkodjon előre: milyen étkezések lesznek, hányan lesznek, (tényleg) lesz-e ideje főzni, mit szeret a család.
- Csak azt vegye meg, ami biztosan elfogy!
- Fagyasszon le minden olyan romlandó élelmiszert, amit nem tud időben felhasználni!
- Rendszeresen vizsgálja át a kamrát és a hűtőt! Használja fel a közeli lejáratú termékeket!
- Tegye el és használja fel a maradékokat, varázsoljon belőlük új ételt!
- Ha nincs más lehetőség, és ki kell dobni, illetve van erre módja, akkor komposztáljon!