Az UNICEF Magyar Bizottság a világon elsőként fejlesztett ki egy olyan mobiltelefonos alkalmazást, ami erőszakhelyzetben azonnali segítséget nyújt a gyerekeknek. Emellett tanácsot kérhet azzal kapcsolatban is, mit mondjon vagy mit tegyen, ha például kiközösítik, fenyegetik, kihasználják, zsarolják, legyen az családtag, osztálytárs, tanár vagy idegen – mondta Gyurkó Szilvia, az UNICEF gyermekjogásza a sajtótájékoztatón.
“Magyarországon minden második gyerek belekeveredett már verekedésbe, gyakran éri őket lelki bántalmazás vagy zaklatás is. A gyerekek gyakran magukra maradnak a problémáikkal, és maguknak kell megoldaniuk a helyzetet. Ilyenkor igazán nagy segítség, hogy az alkalmazásban egyszerűen és gyorsan kaphatnak gyakorlati tanácsokat, akár konkrét mondatokat is” – hangsúlyozta az UNICEF.
A gyermekek az elhanyagolás, bántalmazás és erőszak leggyakoribb áldozatai, akár fizikai, akár érzelmi, lelki erőszakról van szó. Az erőszak nagyon gyakran a családon belül történik, vagy ismerősök követik el – ami különösen romboló hatású lehet. A kisgyerekek a legvédtelenebbek ezekben a helyzetekben. Ők tudnak legkevésbé ellenállni az erőszaknak. Ők értik meg legkevésbé, hogy mi történik. Ők képesek legkevésbé védelmet kérni másoktól.
A nélkülözés mellett a bántalmazás és az erőszak a gyerekek életének, jóllétének legkomolyabb veszélyeztetői. Magyarországon minden 10. gyermek veszélyben él az őt érő erőszak miatt. Minden második gyermek belekeveredett már verekedésbe az iskolájában. Minden hónapban belehal 3 gyerek az őt ért bántalmazásba. A gyermekeket ért bántalmazások közül minden második derül csak ki. A többi rejtve marad. A gyermek egyedül van, és egyedül kell megoldania a helyzetet.
Az UNICEF HelpAPP alkalmazása a gyerekek kezébe adja a segítséget. A 21. század gyermekei a digitális világ gyermekei. A legnagyobb természetességgel használják a mobiltelefonokat, számítógépeket, internetet. Ha segíteni akarunk nekik, azt a nyelvet kell megtanulnunk, amit ők beszélnek. Azokat az eszközöket kell használnunk, amelyeket ők használnak.
Egy gombnyomásra a segítségtől
A bajbajutottak hívhatják a gyereksegélyt is, a 116-111-et vagy a 112-t, de a fogyatékkal élőkre is gondolva sms-t és e-mailt is lehet küldeni. Egy megadott bizalmast: barátnőt, szülőt, tanárt is hívni lehet, illetve megadhatják a GPS-koordinátáikat is, ha eltévednének vagy elrabolnák őket. Az egyik funkció segítségével a képernyőt is elhalványíthatják, ezzel megelőzve, hogy a bántalmazó felfedje, mire készül a gyermek.
D. Tóth Kriszta, a bizottság támogatója és leendő munkatársa a sajtótájékoztatón azt mondta, anyaként arra törekszik, hogy gyermeke tudja használni a digitális dolgokat, hiszen a mai világban ez szinte alapkövetelmény. Bár a műsorvezető a most nyolcéves gyermekének még nem vett saját készüléket, és 14 éves koráig nem is tervezi azt, azért szeretné, hogy az új alkalmazással ő is megbarátkozzon. D. Tóth kiemelte, a legnagyobb ajándék egy anya életében a nyugalom, annak az érzése, hogy a gyermeke biztonságban van.
A HelpAPP alkalmazás egyelőre a Windows alapú telefonokra tölthető le ingyen, de szeptembertől már Android és IOS alapú készülékeken is elérhető lesz. Az alábbi linkre kattintva bárki regisztrálhatja magát, hogy az applikáció újdonságairól időben értesítést kapjon: www.unicef.hu/helpapp.
Gyurkó Szilvia, a humanitárius szervezet magyar bizottságának gyerekjogi igazgatója elmondta, az alkalmazás magyar innováció, és úgy tűnik, hogy érdeklődik iránta az UNICEF, valamint a teljes Microsoft is. Ez olyan fejlesztésnek látszik tehát, amit más országok is át fognak venni – tette hozzá Gyurkó Szilvia.
Az applikáció lényege, hogy letöltése után a gyerekek egy mozdulattal kérhetnek segítséget pánikhelyzetben, a megfelelő gomb lenyomásával azonnal hívhatják a rendőrséget, a kifejezetten gyerekeknek létrehozott egységes európai segélyvonalat, illetve krízistelefont is.
Grósz Judit, a HelpAPP létrejöttét támogató Microsoft képviseletében hangsúlyozta: ”Az okos telefonok, amelyek néhány évvel ezelőtt még csupán kevesek játékszerei voltak, mára már szinte mindenki számára elérhetők lettek - statisztikák szerint a 13-17 év közötti fiatalok 43%-nak van ilyen mobilja. Ezzel a változással párhuzamosan zajlott le a rájuk írt alkalmazások fejlődése is. A Microsoftnál azon dolgozunk, hogy egyre több olyan app szülessen, amely Magyarországon is releváns, azaz nemcsak szórakoztat, hanem valóban hasznos tartalmat vagy funkciót ad a felhasználók kezébe. Bár kétgyermekes anyukaként annak örülnék a legjobban, ha erre az alkalmazásra sosem lenne szükség, de a valós helyzetet ismerve úgy gondolom, az UNICEF HelpAPP sok kisgyermek és tinédzser számára nyújthat hasznos tanácsokat, ha bajban vannak. "
Mi az elektromos cigaretta?
Az elektronikus cigarettát a legtöbben e‐cigaretta (e‐cigarette) vagy e‐cigi (e‐ciggi) néven ismerik. Az e‐cigarettát egy kínai cég fejlesztette ki 2005‐ben és Ruyan néven dobta piacra. Bemutatása után Európa szerte forgalmazni kezdték.
2009‐ben egyes tanulmányok 300 000‐re becsülték az elektronikus cigarettát fogyasztók számát, de arányuk azóta már jelentősen emelkedett. Az elektronikus cigaretta egy olyan akkumulátor által üzemeltetett nikotin tartalmú inhaláló, amely a különböző dohánytermékek (cigaretta, szivar és pipa) alternatívájaként szolgál.
A benne található aromák és az erős függőséget okozó nikotin hatása mellett, a termék a hagyományos dohányzáshoz hasonló fizikai élményt nyújt használójának. Az elektronikus cigaretta a hagyományos cigarettának nem csak a füstjét, hanem a füst hőmérsékletét (50‐60 °C) is szimulálja, amely tényezők együttesen járulnak hozzá a dohányosok megszokott komfortérzetének kialakulásához.
Az e‐cigaretta úgy viselkedik, mint a hagyományos cigaretta, ugyanakkor egyes vélemények szerint nem tartalmazza azokat a káros anyagokat, mint a szén‐monoxid, nitrogén‐dioxid, hidrogén‐cianid, sav, arzén, ólom, higany, és megkíméli a passzív dohányzás egészségkárosító hatásaitól a dohányzó környezetében tartózkodókat is. Semmiképpen sem szabad figyelmen kívül hagyni azonban azt a tényt, hogy a nikotin mindenképpen bekerül a használó szervezetébe. Így teljesen megtévesztő lenne az "egészséges" jelzővel illetni az elektronikus cigarettázást, hiszen a nikotin az emberi szervezetre káros, erős függőséget okozó méreg (széles körben elterjedt rovarírtószer‐alapanyag). Használnak azonban olyan folyadékot is az e‐cigaretta feltöltésére, mely nikotinmentes, de az egészségre kifejtett hatása eddig még nem ismert.
Az e-cigi hívei azt mondják, az ellenzőket minden bizonnyal a dohánylobbi győzte meg. Egyelőre nem tudni, vajon tényleg káros-e a nikotinnal ugyan „feltölthető”, de más káros anyagoktól (például kátránytól) mentes pótcigi, annyi bizonyos, hogy sokan szoktak rá. Ők most legfeljebb az interneten, illetve más illegális csatornákon juthatnak hozzá, mivel – más európai országhoz hasonlóan – nálunk is betiltották a forgalmazását.
Az elektronikus cigaretta többféle formában is árusításra került, mégis a legelterjedtebb a dohányt tartalmazó cigaretták külső megjelenését utánzó termék. Egy másik népszerű forma a „toll‐stílus”, amely nevét is ez után kapta „golyós toll” (ballpoint pen). A világon megtalálható e‐cigik többsége többször használható a lecserélhető és újratölthető alkatrészeik segítségével.
Az e‐cigaretta több alkotórészből tevődik össze: kis világító égő (A), akkumulátor/elem (B), fűtő komponens (C), patron/szájba vehető fej (D).
Az e‐cigaretta feltölthető akkumulátorral működik, mely energiát biztosít a fűtő komponensnek ahhoz, hogy magas hőmérsékletet állítson elő a patronban lévő aromákat és nikotint tartalmazó folyadék elpárologtatásához (e‐liquid, vagy e‐juice). Füstszerű pára a szájhoz illeszthető patronon elhelyezett lyukon keresztül szívás segítségével jut a fogyasztó szervezetébe. A patron (a szájba vehető rész) egy eldobható műanyag komponens, mely könnyedén hozzáilleszthető az e‐cigi többi részéhez. Ez a rész tartalmazza a különböző aromákat és a nikotint tartalmazó folyadékot.
Kiürülésekor utántölthető vagy kicserélhető. A legtöbb termék végén található egy kis világító égő (több színben is választható), amely felvillan miközben használója beszívja az e‐cigi tartalmát, ezzel is erősítve a hagyományos dohányzáshoz hasonló érzés fizikai impulzusait.
Mi az egészségre gyakorolt hatás?
Az elektronikus cigi hatása az egészségre eddig még tisztázatlan! Néhány e‐cigit gyártó vállalat állítása szerint ez a termék nem tartalmaz olyan káros anyagokat, amelyek a hagyományos cigaretta égése során szabadulnak fel. Többen úgy reklámozzák az új generációs cigarettát, mint ami csökkenti a nikotinfüggőséget, habár több nemzetközi egészségügyi szervezet is ellenzi a termék dohányzás leszokás támogató eszközként történő forgalmazását. Több szabályozó hivatal figyelmeztet ez e‐cigi egészségkárosító hatásaira!
Az e‐cigaretta patron többféle aromát (dohány, mentol, csokoládé, vanília, karamell, kávé stb.) és különböző mennyiségű nikotint tartalmazhat, melyeket többek között glycerinben és propylén glikolban (PG) oldanak fel. Ez egy petróleum származék és köztudottan az iparban fagyálló szerként alkalmazzák. Az amerikai Környezetevédelmi Ügynökség (Environmental Protection Agency) olyan mérgezőnek tartja a PG‐t, hogy a dolgozókat védőkesztyű, védőruha és szemüveg hordására kötelezi. A szer agy, máj és vese károsodást okozhat.
A patron további összetevői lehetnek a következő anyagok és kemikáliák: esszenciák, szerves savanyítók, anti-oxidánsok, butyl valerate, isopentyl hexonate, lauryl laurate,benzyl benzoate, methyl octynicate, ethyl heptylate, hexyl hexanoate, geranyl butyrate, menthol, citric acid, water, alcohol, 2,3,5‐trimethylpyrazine, 2,3,5,6‐tetramethylpyrazine, 2,3‐dimethylpyrazine, acetylpyrazine, terpineol, ethyl maltol, guaiacol, acetylpyridine, octalactone.
A Kínából importált dohány ízesítésű folyadékok a következő anyagokat is tartalmazhatják: megastigmatrienone, beta‐damascenone, G2‐Acetylpyrazine, 2,5‐Dimethyl pyrazine, 1,3‐ Propanediol, L‐Nicotin, linalool.
2009‐ben az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Felügyelet (Food and Drug Administration) az e‐cigaretták tesztelése során olyan anyagokat talált, amelyek a hagyományos dohányt tartalmazó cigarettában és annak égése során keletkező anyagok között is megtalálhatóak (diethylene glycol és dohány specifikus nitrosaminok).
Szintén ebben az évben a kanadai Egészségügyi Minisztérium összehívott egy e‐cigarettát ellenző tanácsot, mely álláspontja a következő: „ Habár ez az elektronikus termék úgy kerülhet forgalmazásra, mint a hagyományos dohányzás egy biztonságosabb alternatívája, vagy mint dohányzás leszokást támogató termék, az e‐cigaretta használata kockázatot jelent a nikotinfüggőség és mérgezés kialakulására.”
Az Egészségügyi Világszervezet 2008‐ban kijelentette, hogy nem támogatja az elektronikus cigaretta, mint dohányzás leszokást támogató eszköz legális forgalmazását és felszólította a kereskedőket, hogy távolítsanak el minden olyan reklámanyagukon szereplő megjegyzést, amelyben arra utalnak, hogy a WHO az e‐cigaretta használatát biztonságosnak nyilvánította. A WHO arra hivatkozott, hogy még egyetlen komoly szakmai tanulmány sem támasztotta alá, hogy ez a termék egy megbízható és hatásos eszköz lenne a nikotinpótló terápiák során. Viszont nem vetette el annak a lehetőségét sem, hogy valamikor a jövőben ennek az eszköznek az alkalmazása esetleg majd hatásos eleme lehet a dohányzás leszokás támogatásnak.
A termék újszerűségének, valamint annak tisztázatlan kapcsolatának köszönhetően a dohányzást korlátozó rendeletekkel és a gyógyszerpolitikával, az elektronikus cigarettára vonatkozó törvénykezések és népegészségügyi hatásáról történő vélekedések országonként eltérőek.
A támogatók szerint ezért jó az e-cigi
Az elektromos cigi-t használók megakadályozzák, hogy tüdejükbe és szervezetükbe kátrány, és számos más veszélyes anyag jusson, és megkímélik a kellemetlen cigarettafüsttől a passzív dohányosokat is.
Amiért jó:
-Megszűnhet a köhögés.
-Kitisztulhat a hangunk.
-Nincs passzív dohányzás.
-Nincs büdös füst.
-Nem ég -nem gyújtjuk fel az ágyat!
-Nem hízunk el, ha le akarunk szokni.
-Elvileg bárhol használható, tehát szívhatjuk a moziban, vonaton, repülőn is.
-Nem leszünk kiközösítve.
-Nem kell annyit festeni és függönyt mosni.
-Nem kell rohangálni dohányzásra kijelölt helyet keresni. Tehát időt takarítunk meg.
-Nem égetjük ki többé a kocsi kárpitját.
-Nem karambolozunk, mert visszarepült, vagy leesett a csikk.
-Nem szemetelünk.
-Nem borítjuk magunkra a hamutartót és nem esik a hamu a kedvenc ruhánkra.
-Nem égetjük ki mások ruháját sem.
-Nem kell többé gyufát keresgélni.
Mi a helyzet Magyarországon?
Hazánkban a termék elektromos jellemzőivel kapcsolatban az Egészségügyi Minőségfejlesztési és Kórháztechnikai Intézet (EMKI) állított ki igazolást amely azonban csak a műszaki megfelelőségre
vonatkozik.
Az Országos Tisztifőorvos hivatkozva az Országos Gyógyszerészeti Intézet szakvéleményére, valamint arra a tényre, hogy az eszköz egyetlen kedvező hatása sem bizonyított és a nikotin tartalma pontosan nem ismert, a termék forgalmazásának betiltását rendelte el.
Ennek ellenére valószínűsíthető, hogy az e‐cigaretta használata ‐ köszönhetően az interneten keresztüli forgalmazásának ‐ sajnos egyre elterjedtebb a hazai dohányosok körében is, nem ismerve annak esetleges egészségre káros hatásait.
Különös veszélyt jelenthet, hogy az eszköz különböző aromákban történő árusítása (csokoládé, vanília, karamell, stb.), kifejezetten vonzóvá teheti a terméket a fiatalkorúak számára, abban az esetben is, ha eddig még dohányt tartalmazó terméket nem fogyasztottak.
Egészségügyi államtitkárság: az elektromos cigaretták számos, az egészségre ismerten káros anyagot tartalmaznak
A legújabb vizsgálatok is kimutattak az egészségre ismerten káros anyagokat az elektromos cigaretták összetevői között - közölte az egészségügyi államtitkárság hétfőn az MTI-vel. Közleményük szerint egyebek mellett a szabályozás szigorodásának révén egyre kevesebben szoknak rá a dohányzásra, illetve egyre többen próbálják abbahagyni. Ezzel együtt viszont megnőtt az úgynevezett elektromos cigaretták (és a hasonló elektromos nikotinbevitelt szolgáló eszközök) forgalmazása. Az e-cigarettát alternatív nikotinpótló eszközként reklámozzák, olyan termékként, amely segít a leszokásban.
Az államtitkárság kiemelte: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is nyilvánvalóvá tette, hogy az elektromos cigarettát nem tekinti a dohányzásról leszokás legitim eszközének, mivel nem bizonyított sem az, hogy biztonságos, sem az, hogy a leszokás elősegítésében hatásos.
Mint kifejtették, az e-cigaretták egyik összetevője, a nikotin olyan "farmakológiai hatású anyag", amelyre a gyógyszerszabályozás vonatkozik, összhangban az európai uniós rendelkezésekkel. A jogszabály szerint az ilyen termékeknek keresztül kellene menniük a gyógyszerek engedélyezésére vonatkozó hatósági eljáráson. A dohányzásról való leszokáshoz is csak orvos vagy gyógyszerész tanácsa alapján, illetve felügyelete mellett lehet felhasználni.
Kiemelték: a nikotintartalmú e-cigaretta legfőbb veszélye, hogy már egy patronja is a halálos mennyiségű nikotint tartalmazhat. A jelenleg boltokban, aluljárókban kapható termékek minősége és megbízhatósága az esetek többségében nem garantált. Az államtitkárság közleményében azt írta: "a nikotintartalmú elektromos cigaretták forgalomba hozatala és értékesítése a gyógyszerszabályozás megkerülésével jogszabályellenes tevékenység". Így minden olyan, nem dohányterméknek minősülő termék, amely nikotint tartalmaz, és nem gyógyszerként van forgalomban, illegálisnak tekintendő - tették hozzá.
Az egészségügyi államtitkárság azt javasolja, hogy akik le akarnak szokni a dohányzásról, a dohányfüggőség kezelésére szolgáló megfelelő megoldásokról orvosukkal, gyógyszerészükkel konzultáljanak.
A nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorításának értelmében 2012. január elsejétől tilos a dohányzás közforgalmú intézményekben. A bírságolás három hónap türelmi idő után áprilisban kezdődik. Ekkortól a népegészségügyi szakigazgatási szervek magánszemélyekre 50 ezer forintig, intézményekre 2,5 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak szabályszegés esetén.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat múlt pénteken az MTI-vel azt közölte: két hónap alatt mintegy tízezer helyen vizsgálták a nemdohányzók védelméről szóló, január elsején életbe lépett törvény szigorításainak betartását; az ellenőrzéseken több mint félezer helyen találtak különböző hiányosságokat.
Demjén Tibor, az Országos Egészségfejlesztési Intézet Dohányzás Fókuszpontjának vezetője az MTI-nek pénteken azt mondta, a hátralévő kevesebb mint egy hónapos türelmi időben felmérik a lakosság véleményét a szigorított szabályozásról. Március második felében több egyeztetés is lesz, hogy áttekintsék a törvény esetlegesen életszerűtlen pontjait, az életbe lépése óta felmerült kérdéseket, mint például az elektromos cigaretta előtérbe kerülését - mondta.
Ha érdekel, van Ausztráliában egy kis városka, ahol Bruno Torfs szobrász csodálatos szobrai várnak a kíváncsi tekintetekre. Merisvil nem messze fekszik Melbourne városától, viszont annál távolabb van a valóság határaitól. Ha belépünk Bruno erdejébe, egy fantasztikus, új világba találjuk magunkat, ahol az alábbi lakók fogadnak minket. Jó szórakozást!
Az Intel 2012-ben, a mobil számítástechnikai ágazat vezető globális seregszemléjén, a barcelonai MWC (Mobile World Congress) kiállításon és vásáron mutatta be az első Intel-architektúrára épült okos telefont. A választék az azóta eltelt egy év alatt tíz készülékre bővült, és az idei barcelonai kiállításon az Intel már egyes nagy mobilszolgáltatók, például az orosz MegaFon saját márkás modelljei mellett a kínai Lenovo és ZTE, a tajvani Acer és Asus vállalatok, illetve az amerikai Motorola Intel-architektúrára épült modelljeit is bemutatta.
Az Intel-architektúra különböző teljesítményű processzorokkal egyaránt lehetővé teszi alacsony árkategóriás és prémium kategóriás okos telefonok, valamint táblagépek, illetve a két kategóriát áthidaló "phablet" készülékek gyártását. Az Intel-architektúrára épülő mobil eszközök alkalmasak mind az Android, mind a Windows 8 ökoszisztéma kiszolgálására - mondta el Radek Hadraba, az Intel regionális üzletfejlesztési vezetője a sajtótájékoztatón.
Az Intel a modern mobil eszközök legnagyobb hátrányának kiküszöbölésére, a viszonylag magas áramfogyasztás miatt lerövidült üzemidő meghosszabbítására, az energiaigény minimalizálására összpontosította architektúra-fejlesztési erőfeszítéseit.
A hetente egyszer töltött mobiltelefonok kora már régen a múlté, de sajnos mostanra már megszokottá vált az is, hogy egyes okos telefon modellek nem bírnak ki töltés nélkül egy teljes napot sem. A cél az, hogy egy teljes hétvégét kibírjanak egy feltöltéssel - mondta Radek Hadraba. Az okos telefonokban és táblaszámítógépekben elsősorban az egyetlen integrált áramkör lapkában a számítógépek összes elektronikai alkotóelemét magában foglaló úgynevezett "rendszeráramköröket" alkalmazzák. A mobil eszközökben alkalmazott félvezető áramkörök piacán az Intelnek erős konkurenciával kell szembenéznie. Az Intel ugyan vezet a globális félvezető-áramkör piacon, de előnye fokozatosan morzsolódik.
A táblagépek és ultrabookok terén már sokkal jobb a cég helyzete, Horváth Richárd, a cég marketing menedzsere szerint erős igény van ezekre a vékony eszközökre. A kategóriák közötti átmenet folyamatos, sok terméknél nekik is gondolkodniuk kell, hogy micsoda. Méltatta a választási lehetőségek széles skáláját, és azon a véleményen volt, hogy majd a piac eldönti, hogy a különböző megoldások közül melyik az, ami leginkább sikeres. Ismertette egy idei felmérésüket, mely szerint csak a felhasználók 3 százaléka vágyik "hagyományos" ultrabookra, 31 százaléknak kell érintőképernyő, 44% valamilyen átfordítható megoldás híve és 22 százalék tenné le egy táblagép mellett a voksát.
Az iSupply piackutató vállalat adatai szerint a globális félvezető-piacot 2012-ben az Intel vezette 15,6 százalékos részesedéssel. Tavalyi 47,42 milliárd dolláros forgalma azonban 2,7 százalékkal maradt el a 2011. évitől, piaci részesedése pedig 0,1 százalékponttal csökkent.
Az Intel legnagyobb vetélytársa, a dél-koreai Samsung éppen rendszeráramkör-gyártó kapacitásának rohamos bővítésével tudott az elmúlt években lendületes növekedést elérni a globális félvezető- piacon.
A Samsung 2012-ben 31,26 milliárd dolláros forgalommal 10,3 százalékos részesedést hasított ki magának a globális félvezető-áramkör piacból, ami a második helyet biztosította számára az Intel mögött. A Samsung 2002-ben még 5,4 százalékos, 2005-ben pedig 7,4 százalékos részesedéssel rendelkezett.