|
"Zöld tea meghosszabbíthatja az életét a szívbetegségek és a stroke csökkentésén keresztül"
(Állapítja meg Kuriyama WebMD*./
Egy holland tanulmány azt sugallja, hogy a nyugatiak számára előnyös lehet a zöld tea. Ezt a véleményt osztja a zöld teakutató Tsung O. Cheng, MD, a George Washington University Medical Center kutatója. /Washingtoni orvosi egyetem központ kutatója/
"Azt gondolom, hogy a hatását világszerte el kellene ismerni" mondja Cheng WebMD. "Nincs okunk azt hinni, hogy, miért lenne előnyös valami a keleti világban, és ugyanazok az előnyök ne lennének meg Nyugaton. Remélem, hogy a nyugatiak elkezdenek több zöld teát inni. Személyes véleményem szerint két vagy több csésze elfogyasztása naponta a legnagyobb haszon. "
A dohányzók az általában, kevésbé részesülnek a zöld tea áldásos hatásaiból, mint a nemdohányzók. De ahhoz, hogy megakadályozzuk a szívbetegségeket és a stroke-ót, ahhoz elkerülhetetlen az egészséges táplálkozás és a mindennapi testmozgás.
Én személy szerint 1 kancsó zöld teát iszom naponta és azért iszom ennyit, mert szeretem! Ajánlom önnek is!
*Internet-szolgáltatása orvosok részére.
Amennyiben bővebb információt, tudást szeretne kapni a teával kapcsolatosan, akkor iratkozzon fel a tea-tanfolyamunkra! A tea-tanfolyam elvégzése után egy teadiplomával jutalmazzuk!
A feliratkozás után egy ajándék kancsó teára a vendégem!
Feliratkozás a tealevélre itt: http://www.potalateapalota.hu
Tavaly decemberben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is megjelentetett egy rövid közleményt, melyben felhívta a figyelmet a kezelt déligyümölcsök felhasználásával kapcsolatban.
Miért és mikor kezelik a déligyümölcsök héját?
Köztudott, hogy a déligyümölcsöket (narancs, citrom, mandarin, grapefruit és banán)zölden vagy éretlen állapotban szüretelik, úgy csomagolják, és hosszú utat tesznek meg a gyümölcsök, míg a fogyasztók asztalára kerülnek. A szállítás gyakran több hétig is elhúzódik. Szállítás alatt a gyümölcsök nagy tömegben, szorosan egymás mellett helyezkednek el a tároló kapacitás minél jobb kihasználása érdekében. A leszedett gyümölcsök élő anyagok, magas a víztartalmuk, lélegeznek, így a tárolás alatt is párologtatnak.
A citrusfélék tárolási-betegségeinek fellépését, azaz romlását serkenti az áru körüli levegő magas páratartalma, és a hűtés nélküli körülmények. A nagyarányú romlást megelőzendő a fákról szüretelt gyümölcsöket gombaölő és baktériumokat is ölő vegyszerekkel és növényvédő szerekkel kezelik. Az oldatot permetezéssel vagy gyakrabban az oldatban történő áztatással viszik fel a gyümölcsök héjára. A súlyveszteséget okozó párologtatás csökkentésére pedig viaszréteggel vonják be a gyümölcsök héját. Általában a viaszban fürdetést a vegyszerekkel együtt alkalmazzák.
Milyen kémiai anyagokkal kezelik a gyümölcsöket?
A szakirodalom valamint a hazánkban forgalmazott déligyümölcsök csomagolásán olvasható információk szerint két klasszikus gombaölő szert alkalmaznak leggyakrabban erre a kezelésre: az imazalil és a prokloráz hatóanyagúakat. Mindkettő felszívódó hatású, a növény szövetébe, a gyümölcs héjának mélyebb rétegébe mozogva ölik meg az útjukba kerülő gombákat.
A biztos hatás érdekében még szoktak ortofenil-fenol-t (E 231) és/ vagy tiobendazol-t (E233) is adagolni az oldathoz. Ezek a vegyületek a romlást okozó gombák mellett a baktériumok ellen is hatnak. Jellemző rájuk, hogy csak a terméshéj felszínén tapadnak meg. Besorolásuk kicsit kaotikus jelenleg: bár az Európai unió 2003-ban átsorolta őket rendeletileg a növényvédő szerekhez, de növényvédő szerként azóta sincsenek nyilvántartva.
A felsorolt növényvédő szerek alkalmazása a leszüretelt déligyümölcsök esetében engedélyezett, de a forgalmazónak kötelezően fel kell tüntetni a kezelést a gyümölcs csomagolásán. Az Európai Unió déligyümölcsöt termelő országai is alkalmazzák ezen kezeléseket.
Hazánkban a déligyümölcsök többségét ömlesztett áruként értékesítik, kimérésük a pultra felhalmozott narancs és citrom hegyekből történik. Az árusítás ilyen formájánál a gyümölcsök kezeléséről a vásárlók semmilyen információt nem kapnak.
Mennyi idő alatt bomlik le az imazalil a héjban?
Külföldi vizsgálatok egyikében azt igazolták, hogy 25 °C-s tárolás során az imazalil 80 nap alatt bomlott le. A talajban - levegős körülmények között – a narancshéj imazalil tartalmának 10 %-át még ki tudták mutatni 115 nap múlva, ez közel 4 hónap. Egy másik vizsgálat sorozatban 15 °C-on tárolt citromnál 4 hét után az imazalil hatóanyag 80 %-a még a gyümölcs héjában volt, nem bomlott le. Hasonló eredményt közöl a Journal of Agric.Food Chem. folyóirat 1999-ben: 9 hetes tárolás után a z imazalil hatóanyag több mint 83 %-a még kimutatható volt a héjban. A felsorolt vizsgálati eredmények felhívják a figyelmet arra, hogy ez a vegyület, amelyet minden kezelésnél használnak, lassan bomlik le, perzisztens és még 5-8 hét múlva is a héjban magas koncentrációban található.
El lehet-e távolítani a kezelésre felhasznált növényvédő szereket a héjból, a héjról?
A kérdésre adandó válaszra is számos kísérletet végeztek külföldi laboratóriumok, és eredményeik megerősítik egymást. Tartós (8-10 perces), áztatás szerű, meleg vízben végzett erős dörzsöléses mosással azok a szerek, melyek csak a gyümölcshéj felszínére tapadnak - ortofenil-fenol (E 231) és tiobendazol (E233) – eltávolíthatók, ezektől mentesíthetők. Ellenben a felszívódó hatású imazalil és prokloráz mennyisége, jelenléte, mivel a gyümölcshéj belsejében van, felszíni mosással nem befolyásolható. Eltűnni csak a természetes lebomlás során fog. Vizsgálatok szerint a gyümölcs húsába a felszívódó fungicidek már nem hatolnak, csak a héjban találhatók.
Hogyan szabad felhasználni a vegyszerekben fürdetett gyümölcsöket?
• Amint a gyakorlat bizonyítja a citrusfélék romlás, rothadás elleni kezeléséhez többféle hatóanyagú vegyszert alkalmaznak, melyek között mindig van felszívódó hatású is. Mivel mosással nem lehet a héjból a felszívódott növényvédő szert eltávolítani, semmi képen nem javasolt a kezelt citrom vagy narancs héjának élelmezési célú felhasználása.
• A gyümölcs fogyasztása előtt fontos a héj alapos megmosása, hogy az aprítás, tisztítás során a felszínre tapadt piszkot és vegyszert kezünkkel ne vigyük rá a gyümölcs húsára.
• Narancs- vagy citromlé elkészítését mindig a héjak eltávolításával kezdjük. Soha ne dolgozzuk fel a gyümölcsöt egészben héjával együtt, mert a héjon és héjban lévő növényvédő szereket a lébe dolgozzuk, s mérgezzük magunkat és családunkat.
Már hazánkban is forgalmaznak vegyszermentes citromféléket, ezeket nem csak a bioboltokban lehet megvásárolni, hanem áruházláncokban is. Süteményekhez, édességekhez és bárminemű élelmezési célra csak növényvédő szertől, vegyszertől mentes narancs- és citromhéjat használjunk!
Sikerrel fejeződtek be a bőr alá ültetett mikrochip első próbái, amelyekben nők kisebb csoportjánál csontvesztés elleni gyógyszert adagoltak egy éven át az új eszközzel.
Az amerikai kutatók által Dániában lefolytatott tanulmányt a Science Translational Medicine című folyóiratban ismertették. "Azt reméljük, hogy ez valóban a gyógyszerezésre vonatkozó, teljesen új típusú gondolkodásunk hajnala" - hangsúlyozta Robert Langer, a tanulmány társszerzője, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) professzora.
A nagyjából pacemakerrel megegyező méretű, bőr alá ültetett eszköz aprócska üregekben tartalmazza a gyógyszer egy napi adagját, amelyet vezeték nélküli távirányítással lehet bejuttatni a szervezetbe, de előre programozása is lehetséges. Az üregeket igen vékony aranyfilmmel fedték be, ez akadályozza meg, hogy idő előtt bocsássa ki a szert az eszköz. Amikor a vezeték nélküli jel megérkezik, akkor tulajdonképpen ez az aranyfilm oldódik fel, és a gyógyszer a véráramba kerül.
A módszert hét 65-70 év közötti nővel tesztelték Dániában, akiknek korábban oszteoporózis ellen kellett gyógyszert szedniük. A mikrochipet az önkéntesek derekánál ültették be bőrük alá.
Tizenkét hónapig tartó követés után a kutatók úgy találták, hogy a kezelés elősegítette a csontképződést, csökkentette a csonttörések kockázatát és ugyanolyan hatékonyan juttatta be a szervezetbe a gyógyszert, mint a naponta adott injekciók. Egy jelentősebb mellékhatást figyeltek meg: a beültetés helyénél, a mikrochip környékén rostszerű, kollagén alapú szövet képződött.
A kutatók reményei szerint a későbbiekben más gyógyszerekkel is kipróbálhatják az új eszközt. Langer és munkatársai eredményükről az Amerikai Tudományfejlesztési Társaság, az AAAS éves találkozóján is beszámoltak a kanadai Vancouverben
Ha egy szép napon az euró annyit sem ér majd, mint a papír, amelyre nyomtatták, Raphael Fellmert ez sem fogja izgatni: ő már ma is jól megél pénz nélkül.
A világméretű pénzügyi válság, a megtakarításokért érzett aggodalom nem foglalkoztatja a 28 éves fiatalembert. Szerinte az emberiségnek le kellene mondania a pénzről.
Konténerből élelmiszer
A Berlin melletti Kleinmachnow-ban élő Fellmer a vezetője egy pénz nélküli életet propagáló mozgalomnak, amely egyre népszerűbb. Tagjai úgynevezett konténerekből fedezik élelmiszer-szükségleteiket: szeméttároló edényekből "halásszák ki" az eldobott élelmet, elsősorban bioüzletek hulladékára utaznak. Az interneten már fórumok jöttek létre, amelyeken keresztül a résztvevők tanácsokat adnak egymásnak a "halászással" járó egészségi kockázatokról, a megfelelő védőfelszerelésről. Még recepteket is cserélnek egymás között.
Jogi szempontból az idegen kukákban való turkálás lopásnak minősülhet Németországban. Fellmer szerint viszont ő és társai "megmentik" a kidobott élelem egy részét. A romlottnak nyilvánított és megsemmisítésre ítélt élelmiszerekből nemcsak magát, de barátnőjét és öthónapos kislányát is élelmezni tudja.
Mai "zsákmányszerző" körútján Fellmer gazdag termést takarított be: zöldségfélék, joghurt, tofu, kávé. Az utóbbi még eredeti csomagolásban van. A címke tanúsága szerint csak pár nappal járt le a szavatossági ideje. "Ezt a szemétbe dobni arculcsapása azoknak az embereknek, akik naphosszat fáradoztak a kávé szüretelése, szárítása és csomagolása érdekében" - mondja Fellmer.
A pénz nélküli élet aktivistái egy lépéssel előtte járnak az occupy mozgalomnak. Nem érik be azzal, hogy a bankok székházai előtt táborozva tiltakozzanak a tőkés rendszer ellen. Ők bojkottálják a rendszert, mégpedig azzal, hogy lemondanak "üzemanyagáról", a pénzről. Pedig Fellmer nem szorul rá arra, hogy hulladékból éljen. Diplomás családból származik, Berlin előkelő, zöldövezeti kerületében, Zehlendorfban nőtt fel. Apja építész, anyja művészeti terapeuta. Európával foglalkozó tanulmányait a fiatalember a hágai egyetemen végezte.
Fizetés helyett inkább eszményeiért akar dolgozni. Lankadatlanul járja Németországot, előadásokat tartva sajátos életmódjáról. Autóba csak akkor ül, ha stoppol. "Nálunk a legtöbb autóban úgyis mindig csak egy ember ül" - mondja. Különc életmódjának bírálói viszont gyakran lejmolónak nevezik őt.
Megmenti a világot
Pedig nem kevesebbet akar, mint megmenteni a világot. "A tét a Föld erőforrásainak a sorsa: víz, energia, tiszta levegő. A tengereket túlhalásszák, a talajt kilúgozzák - ugyanakkor ragaszkodnak a gazdasági növekedéshez, méghozzá legalább kétszámjegyű ütemben. Holott inkább zsugorodnunk kellene. Már hétmilliárdan élünk itt, de csak ez az egy Földünk van!"
Januárban a 800 kilométerre fekvő Freiburgba utazott, hogy egy ottani Waldorf-iskola meghívására ismertesse életmódját a diákokkal. A felső tagozatos tanárok értekezlete "pedagógiai ajándéknak" minősítette Fellmer előadását. "Raphael képes volt megértetni a gyerekekkel, hogy - akár elfogadják az életvitelét, akár nem - az ember igenis élhet a maga eszményei szerint" - idézte fel a látogatást Hans Hubert Schwizler osztályfőnök.
Teljesen lemondani a német szociális ellátó rendszerről azért Fellmer sem tud. Gyermekükért érzett aggodalomból a család tagja a törvényes betegbiztosító pénztárnak. Ennek járulékát az államtól kapott családi pótlékból fizetik.
Hétfőn egy régészcsoport megkezdte azon 4500 éves, fából készült hajó restaurálását, amelyet az egyiptomi piramisok mellett találtak meg.
A hajó egyike annak a kettőnek, melyet Hufu – vagy más néven Kheopsz – fáraó mellé temettek – mondta az egyiptomi-japán régészcsapat vezetője. A kutatók szerint a bárkát azzal a szándékkal helyezték a fáraó mellé, hogy segítségével jusson el az uralkodó a túlvilágra.
Kheopsz nevéhez fűződik a gízai Nagy Piramis építtetése. Kheopsz, Sznofru fia, az Óbirodalom negyedik dinasztiájának második uralkodója volt, és Kr.e. 2680-tól 23 éven át volt hatalmon.
Mindkét hajót - melyeket libanoni cédrusból és egyiptomi akácfából készítettek – eredetileg 1954-ben fedezték fel. Az egyiket a piramisok közelében lévő múzeumban ki is állították. A második hajó - melynek jelenleg a restaurálása folyik – eltemetve maradt. Úgy hiszik, kisebb, mint 43 méteres testvére.
Az első hajót a piramisok közeli Napbárka Múzeumban állították ki, társát most tárják fel (Fotó: MTI/EPA/KHALED ELFIQI)
Musztafa Amin, a Legfőbb Régészeti Tanács igazgatója szerint az egyiptológusok hétfőn kezdtek el mintákat venni a fából a restauráláshoz. „A hajót tökéletes állapotban, érintetlenül találtuk meg a helyén” – mondta és hozzátette, jelenleg a mintavételezésre összpontosítanak. Elmondása szerint a szakemberek „a fában lévő különféle komponenseket és gombát tanulmányozzák annak kiderítésére, mi lenne a leghatékonyabb és legjobb módszert a fa kezelésére.”
Egy kutatócsapat tavaly júniusban emelte fel a hajó nyughelyét takaró 41 mészkőtömb egyikét. A tömbök mindegyike 16 tonnát nyom – mondta Szakudzsi Josimura, a japán Waseda Egyetem professzora. Akkor a szakemberek úgy vélték, hogy a restauráció mintegy négy évet ölel majd fel, és elkészülte után a hajót kiállítják a piramisok közelében lévő Napbárka Múzeumban.
A csapat eredetileg úgy vélte, hogy a bárkát biztonságosabb föld alatt hagyni, mint kitenni a szennyezésnek, azonban a bizonyítékok azt mutatták, hogy a szennyezés, a víz és a rovarok már megszállták a hajónak otthont adó kamrát. A Waseda Egyetem 10 milliós adománya segítette a hajó kiemelésének előkészítését.
Dr.. House tablettákból? Steve Jobs Apple termékekből? Andy Warhol a saját képeiből? Igen, Charis Tsevis összerakja.
|
A világon eddig egyedülállónak számító technológia a kutatók reményei szerint egy éven belül elérhető lesz és alapjaiban fogja megváltoztatja a hallássérültek kommunikációját, hatalmas segítséget nyújtva nekik a munkaerőpiacon való boldoguláshoz. A kézjeleket egyszerű kamera rögzíti, és a program azonnal írott szöveggé alakítja át a mozdulatokat, így az a személy, akivel a felhasználó a számítógépen keresztül beszélget, a jelnyelv ismerete nélkül is mindent megért.
A kutatók azt remélik, hogy a hordozható jelnyelvfordító alapprogramot (Portable Sign Language Translator, PSLT) sikerül a laptopokon, táblagépeken, okostelefonokon és egyéb hordozható eszközökön is elérhető alkalmazássá tenni. A skóciai Aberdeeni Egyetem kutatói által kifejlesztett szoftver számtalan jelnyelv, köztük a Nagy-Britanniában több mint hetvenezer ember által használt brit változat (British Sign Language, BSL) fordítására is alkalmas.
A program képes megtanulni a felhasználó saját - például a munkájában használt gyakori kifejezéseket tartalmazó - szótárát. "A technológia célja, hogy a hordozható készülékek révén a jelnyelvet használó emberek felül tudjanak kerekedni az általuk tapasztalt kommunikációs kihívásokon" - hangsúlyozta Ernesto Compatangelo, a program fejlesztésében részt vevő Technabling hasznosító vállalkozás - az egyetem fejlesztési eredményeinek piaci hasznosítására létrehozott cég - alapítója.
"A technológia egyik legújítóbb és legizgalmasabb vonása, hogy lehetőséget ad a jelnyelv használóinak olyan, számukra fontos kifejezések és gondolatok megfogalmazására saját jelekkel, amelyeket ez idáig nem tudtak könnyen kifejezni a brit jelnyelv révén" - idézte a szakembert a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása.